لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۹

نجفی: توقف شش ماهه بخشی از برنامه اتمی ایران آغاز می شود


.
.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید توقف شش ماهه برنامه اتمی ایران اوائل ژانویه آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رضا نجفی روز جمعه در وین به خبرنگاران گفت «انتظار داریم اجرای اقداماتی که درژنو دو طرف با آنها موافقت کردند، اواخر دسامبر یا اوائل ژانویه آغاز شود.»

از هنگام امضای توافق نامه روشن نبوده است که چه زمانی اجرا خواهد شد. قرار است جزئیات آن دربحث های تکنیکی بین ایران، شش قدرت وآژانس مشخص شود.

نجفی گفت «ما درباره اقداماتی که آژانس باید تائید کند بحث های مقدماتی را انجام داده ایم، وقصد داریم به گفت وگوادامه دهیم.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود آژانس هم اکنون کارهای اتمی ایران را از نزدیک زیر نظر دارد و پرسنل آن تقریباً به طورمنظم از تأسیسات دیدن می کنند و موجودی اورانیوم غنی شده را اندازه می گیرند.

اما بازرسی ها بر اساس توافق ژنواز این فراتر خواهد رفت، بازرسان روزانه از مراکز غنی سازی دیدن خواهند کرد و به سانتریفوژها ومعادن اورانیوم دسترسی خواهند داشت.

ایران همچنین مجبور خواهد بود درباره برنامه های خود برای ساختن تأسیسات اتمی جدید، احداث هرگونه ساختمان درمراکز اتمی و طرح هایی که برای نوسازی رآکتور اراک در نظر دارد، اطلاعات لازم را ارائه دهد.
XS
SM
MD
LG