لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۴

دعوت ایران از بازرسان برای دیدار از تاسیسات اراک


آژانس انرژی اتمی اعلام کرد ایران مقامهای این آژانس را برای بازدید از تاسیسات تولید آب سنگین این کشور دعوت کرده است. این سفر اوائل ماه آینده میلادی انجام خواهد گرفت.
یوکیا آمانو رئیس آژانس انرژی اتمی روز پنجشنبه گفت تهران بازرسان این آژانس را برای دیدار از تاسیسات اراک در روز هشتم دسامبر به ایران دعوت کرده است.
در دو سال گذشته این نخستین باری است که ایران به بازرسان اجازه دیدار از تاسیسات تولید آب سنگین اراک را می دهد.

دعوت ایران از بازرسان چند روز پس از آن صورت گرفت که توافقی میان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان (موسوم به ۵+۱) با ایران صورت گرفت. بر اساس این توافق ایران بخشی از برنامه اتمی خود را محدود می کند و در عوض تحریم های بین المللی علیه ایران کاهش می یابد.

بر اساس این توافق، ظرف ۶ ماه، ایران به غنی کردن اورانیوم تا سطح ۵ درصد ادامه می دهد و نیز اورانیوم های غنی شده در سطح ۲۰ درصد را خنثی می کند. اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده مصارف پزشکی دارد، اما در عین حال می تواند ظرف مدت کوتاهی تبدیل به اورانیومی شود که در تولید بمب اتمی مصرف دارد. اورانیوم ۵ درصد غنی شده در تولید برق مصرف می شود.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اخیرا به شبکه خبری تلویزیون ایران گفت که کشورش فعالیتهای غنی سازی اورانیوم را متوقف نمی کند. وی گفت ایران حق غنی سازی دارد. وی همچنین بر «تعامل سازنده» با جامعه بین المللی تاکید کرده است. رئیس جمهوری ایران تعهد کرده است با کشورهایی که درگیر مذاکرات هستند - ۵ عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان - همکاری کند تا توافقی همه جانبه به دست آید.
هر دو طرف گفته اند که راه حل درازمدت بایدشامل «محدودیت های عملی» و شفاف باشدکه برنامه اتمی ایران صلح آمیز است، تا تحریمهای ایران رفع شود.
XS
SM
MD
LG