لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

احتمال تاخیر بازرسی های اضافی از تاسیسات اتمی ایران


بنقل ازمقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته می شود سازمان ملل متحد بازرسی های افزوده ازمراکزاتمی ایران را احتمالا تا اوائل ۲۰۱۴ آغاز نخواهد کرد. حتی درآن زمان، بازرسی به محل هایی که ایران تایید کرده است محدود خواهد بود.

اسوشیتد پرس درگزارشی می گوید هرتاخیری بین توافقی که در ژنو بدست آمد و اجرای آن مهم خواهد بود، زیرا می تواند منتقدین درایران وآمریکا را تقویت کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دردهسال گذشته منظما ازبرنامه اتمی ایران بازرسی کرده ویافته های خود را به شورای حکام آژانس وشورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده است.

اما توافق ژنوگستره واهمیت عملیات کنترل وبازرسی را تقویت می کند وآژانس را به داوراصلی پای بندی ایران به تعهداتش مبدل می سازد.

بن رودز، قائم مقام مشاورامنیت ملی کاخ سفید، روزدوشنبه به اسوشیتدپرس گفت اجرای توافقنامه ژنو«ظرف چند روز» آغاز خواهد شد.

اما مقامات درگیردرمذاکرات می گویند هنوزتاریخی برای آغاز بازرسی ها تعیین نشده است.

هیات مدیره آژانس روزهای پنجشنبه و جمعه تشکیل جلسه می دهد، اما برتوافق تمرکزنخواهد داشت. دیپلمات هایی که فعالیت های آژانس را دنبال می کنند می گویند یوکیو آمانو مدیرآن ممکن است به دلیل تعطیلات برنامه ای را برای تایید پای بندی ایران به توافق تا ژانویه ارائه ندهد.

براساس قرارداد ژنو، بازرسان قادرخواهند بود روزانه ازمراکز غنی سازی اورانیوم نطنزو فوردو دیدن کنند ونظارت بیشتری بر مراکزدیگرداشته باشند.
XS
SM
MD
LG