لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

آمانو: آمادگی برای نظارت بر توافق اتمی ایران مدتی طول خواهد کشید


رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید مدتی طول خواهد کشید تا سازمان او برای کنترل توافقنامه اتمی بین ایران و شش قدرت جهانی آماده شود.

توافق، که یکشنبه در ژنو امضا شد، از ایران می خواهد بخش های حساس برنامه اتمی خود را در برابر کاهش تحریم های بین المللی برای شش ماه محدود یا متوقف سازد. اما تاریخی برای اجرای قرارداد اعلام نشده است.

بازرسان آژانس بر پایبندی ایران به شرایط توافق نظارت خواهند داشت. یوکیا آمانو مدیر آژانس روز پنجشنبه گفت برای تجزیه و تحلیل پیچیدگی های وظایف جدید و تاثیر آنها بر بودجه و کارمندان، به زمان نیاز است.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی سال ها برخی از مراکز اتمی ایران را زیر نظر داشته اند تا پایبندی کشور به تعهدات بین المللی ممنوعیت گسترش تسلیحات را مسلم سازند. دیپلمات ها در وین به خبرگزاری های غربی گفتند احتمال نمی رود آژانس تا ماه ژانویه برای افزایش نظارت بر مراکز اتمی ایران آماده شود.

در این میان، خبرگزاری جمهوری اسلامی بنقل از علی اکبر صالحی مدیر سازمان انرژی اتمی ایران می گوید کشور قصد دارد غنی سازی اورانیوم در سطح پایین را افزایش دهد.

صالحی روز پنجشنبه در گزارشی گفت سانتربفیوژهایی که قبلا برای تولید اورانیوم ۲۰ درصدی بکار می رفتند، به تولید اورانیوم با غنای زیر ۵ درصد خواهند پرداخت.
XS
SM
MD
LG