لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

آغاز مذاکرات دو جانبه هسته‌ای از نیمه شهریور


مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، برای دست یافتن به توافق نهایی، از اوایل سپتامبر(دهم شهریور) آغاز می‌شود.

مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه ایران روز دوشنبه گفت که ایران از اوایل سپتامبر، مذاکرات دوجانبه‌ای با کشورهای ۱+۵ خواهد داشت. به گفته او دیداری هم میان کاترین اشتون رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در همان تاریخ برگزار خواهد شد.

او این خبر را در حالی اعلام کرد که عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران نیز روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود که پس از دیدارهای دوجانبه، ایران و کشورهای ۱+۵ در ماه سپتامبر و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، مذاکرات خود را دنبال خواهند کرد. او گفت که احتمال دارد این مذاکره در سطح وزرا برگزار شود.

ایران و ۱+۵ تا آذر ماه امسال فرصت دارند تا به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند. مذاکره کنندگان در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در وین، نتوانستند بر سر میزان غنی‌سازی اورانیوم، تعداد سانترفیوژها و نحوه لغو تحریم‌های ایران به توافق برسند.

عراقچی روز دوشنبه درباره پیش بینی خود از پیشبرد مذاکرات در آینده گفت: «طرف مقابل همانند طرف ایرانی در مذاکرات جدی است تا بتواند این مذاکرات را به نتیجه برساند. هنوز سخت است تا راه‌حل بیابیم. در برخی مسائل اختلافات عمیقی وجود دارد اما ما امیدوار هستیم.»

XS
SM
MD
LG