لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

یک مقام ایرانی از "خرابکاری" در تاسیسات غنی‌سازی فردو خبر داد


معاون حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی ایران از تلاش تازه برای ایجاد اختلال در تاسیسات فردو با هدف خرابکاری خبر داد.

اصغر زارعان در گفت و گو با روزنامه خراسان با اشاره به نمونه‌های از دستکاری در تاسیسات و ایجاد اختلال در مجموعه اتمی فردو گفت: "اخیراً نیز یکسری بردهای الکترونیکی جاسازی شده در برخی از تجهیزات سایت هسته‌ای فردو به منظور خرابکاری در فرآیندهای غنی سازی شناسایی و کشف شده است."

این نخستین بار نیست که مقام‌های ایران از خرابکاری صنعتی در تاسیسات اتمی خود، به ویژه تاسیسات فردو خبر می‌دهند. چهار سال پیش رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران از منفجر شدن کابل‌های برق منتهی به فردو خبر داد و آن را خرابکاری دانست. همان موقع، ساندی تایمز نیز از کشف یک دستگاه شنود در نزدیکی این مجموعه خبر داد.

مجموعه فردو، یک مرکز غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم است که مقامات ایرانی معتقدند به دلیل قرار گرفتن در اعماق زمین، با حمله نظامی آسیب نمی‌بیند.

سال گذشته نیز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از وجود خرابکاری در قطعاتی که به صنایع هسته‌ای ایران فروخته می‌شود خبر داد و گفت که حتی کشورهای شرق آسیا هم در این خرابکار‌ی‌ها نقش دارند.

با این حال، معاون حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گوی خود که روز یکشنبه ۱۵ شهریور توسط خبرگزاری فارس بازنشر شده است، عامل برخی از خرابکاری‌های صنعتی را سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای غربی نظیر آمریکا دانست و برای نمونه به "خرابکاری در دستگاه اسپکترومتر گاما با هدف عدم کارکرد صحیح و نمایش اشتباه گامای اندازه‌گیری شده در فعالیت‌های اکتشافی برای تشخیص میزان اورانیوم معادن زیر زمینی" در گذشته اشاره کرد.

او گفت که این کار به نوعی برنامه ریزی شده بود که تجهیزات دستکاری شده در فرایند خریداری قرار بگیرد و به ایران منتقل شود.

XS
SM
MD
LG