لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

ایران: «خرابکاری» باعث قطع برق در تاسیسات فردو شد


ایران می گوید انفجارهای ناشی از «عملیات تروریستی و خرابکارانه» باعث قطع خطوط برق در تاسیسات زیرزمینی فردو در ماه گذشته (اوت) شده بود.

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این سخنان را روز دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۷ سپتامبر) در نشست اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ایراد کرد. او در این سخنان به مسئولان حمله یاد شده اشاره ای نکرد.

آقای عباسی که برای شرکت در پنجاه و ششمين اجلاس سالانه آژانس بين المللی انرژی اتمی به اتريش سفر کرده است، همچنین گفت: «روز جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ (۱۷ اوت ۲۰۱۲) با استفاده از مواد منفجره کابل‌های برق در مسير شهر قم به مجموعه فردو قطع می‌شوند. يادآوری می‌شود قطع برق يکی از راه‌های آسيب رساندن به ماشين‌های سانتريفوژ است.» او در ادامه گفت: « در اولين ساعات صبح روز بعد بازرسان آژانس تقاضای بازرسی سرزده از آن مجموعه می‌کنند. آيا اين بازديد ارتباطی با آن انفجار ندارد؟ چه کسی غير از بازرسان آژانس می‌تواند در اين زمان کوتاه به داخل مجموعه دسترسی داشته‌ باشد و آمار خرابی‌ها را ثبت و گزارش کند؟»

ایران در گذشته ایالات متحده آمریکا و اسرائیل را به حمله به تاسیسات اتمی و همچنین دانشمندان و محققان ایرانی در زمینه انرژی اتمی حمله متهم کرده بود. قبلا سیستم کامپیوتری تاسیسات اتمی ایران مورد حمله کرم کامپیوتری استاکس نت قرار گرفته بود.

اظهارات اخیر آقای عباسی در حالی ایراد شده که کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است روز سه شنبه با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در استانبول ملاقات کند. خانم اشتون گفت این دیدار «بخشی از ادامه تلاش ها برای ارتباط با ایران است.»

مذاکرات میان قدرت های جهان موسوم به گروه ۵+۱ و ایران آخرین بار در ماه ژوئن –حدود سه ماه پیش- در مسکو برگزار شد و بدون نتیجه پایان یافت. با این حال آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه گفت هنوز امید به یافتن راه حل سیاسی وجود دارد.

مسکو روز دوشنبه گفت در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است هفته آینده در نیویورک برگزار شود، وزیران کشورهای ۵+۱ با نمایندگان ایران ملاقات کنند.

ایران به دلیل پافشاری بر دنبال کردن برنامه مشکوک اتمی، با تحریم های سنگین اقتصادی از سوی جامعه بین الملل مواجه شده است. تهران می گوید برنامه اتمی اش صرفا صلح آمیز و با هدف تولید انرژی است اما کشورهای غربی، اسرائیل و کارشناسان سازمان ملل متحد به فعالیت های ایران مشکوک هستند و می گویند ایران مخفیانه به سوی تولید و دستیابی به سلاح اتمی حرکت می کند و افزایش فعالیت های غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو این نگرانی را دامن زده است.

تاسیسات فردو زیرزمینی و در دل کوه بنا شده است و همین کار حمله احتمالی اسرائیل و آمریکا و رخنه به آنجا را مشکل تر می کند.

همزمان آمریکا و شماری از متحدانش، قرار است یک مانور بزرگ دریایی را در خلیج فارس انجام دهند تا نمایشی از توان نظامی خود را ارائه دهند و این پیام را به ایران بفرستند که اگر در صدد تلافی جویی و بستن تنگه هرمز برآید، همه تلاش برای نقل و انتقال نفت از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز به کار گرفته می شود.
XS
SM
MD
LG