لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

دستگیری متخصص اوکراینی به اتهام خرابکاری در نیروگاه بوشهر


نیروگاه اتمی بوشهر
نیروگاه اتمی بوشهر

معاون امنیت سازمان انرژی اتمی ایران، از دستگیری یک کارشناس اوکراینی به اتهام خرابکاری در نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد.

اصغر زارعان در گفت و گو با روزنامه همشهری، به خرابکاری‌های متعدد در برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت که در یک مورد، يكي از متخصصان اوكرايني وابسته به پيمانكار روس در نيروگاه بوشهر با برنامه‌ريزي قبلي دست به خرابكاري زد كه به همین دلیل هم دستگير شد.

مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران بارها از وجود خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای خود خبرداده‌اند. پیشتر، فريدون عباسي رئيس سابق سازمان انرژي اتمي به یک خرابكاري در تاسيسات برق سايت فوردو و اضافه‌كردن يك قطعه انفجاري در يكي از سانتريفيوژها اشاره کرده بود. ۱۰ روز پیش نیز، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از وجود خرابکاری در قطعاتی که به صنایع هسته‌ای ایران فروخته می‌شود خبر داد و گفت که حتی کشورهای شرق آسیا هم در این خرابکار‌ی‌ها نقش دارند.

اما این نخستین بار است که به نقش کارشناس خارجی مشغول به کار در ایران، در یک خرابکاری در این تاسیسات اشاره شده است. معاون امنیت سازمان انرژی اتمی ایران، به زمان و نوع خرابکاری کارشناس اکراینی اشاره نکرده است اما او را یکی از متخصصان وابسته به پیمانکار روس، که وظیفه راه‌اندازی نیروگاه بوشهر را داشته، عنوان کرده است.

اصغر زارعان همچنین از دستکاری در قطعات خریداری شده مربوط به سيستم كمپرسور آب سنگين اراك نیز به عنوان یکی دیگر از خرابکاری‌ها یاد کرده است. به گفته او امسال نیز مواردی از خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران شناسایی شده است.

با این وجود، مشهورترین برنامه اخلال در مجموعه اتمی ایران، به بدافزار استاکس نت، مربوط می‌شود. این بدافزار، نقش جمع‌آوری اطلاعات مربوط به دستگاههای ساخت زیمنس و ارسال آنها به گیرنده‌ای خاص را ایفا میکرد. عملیات استاکس‌نت که دو سال پیش شناسایی شد، تاسیسات مجمتع غنی‌سازی نطنز را هدف قرار داده بود.

XS
SM
MD
LG