لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

ایران بار دیگر بر «توان فنی» خود در ساخت بمب اتمی تاکید کرد


تاسیسات هسته‌ای ایران
تاسیسات هسته‌ای ایران

دو هفته بعد از اعلام مشاور رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر توانایی‌ فنی ایران در ساخت بمب هسته‌ای، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی هم اعلام کرد که تهران «توان فنی ساخت بمب اتم را دارد ولی چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: «طرف غربی بعد از خارج شدن از برجام برای اینکه بخواهد دوباره به برجام بازگردد مجدداً اتهامات واهی که در گذشته مطرح کرده بود را مطرح می کند.» او گفت «اگر که نمی خواهند به برجام بازگردند وقت طرفین را نگیرند.»

آمریکا پس از توقف مذاکرات احیای برجام در اواخر زمستان گذشته بارها اعلام‌ کرده است جمهوری اسلامی خواسته‌هایی فراتر و نامربوط به برجام دارد و با وجود آماده بودن متن توافقنامه از امضای آن خودداری می‌کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم این هفته گفت هر روزی که توافق احیای برجام عقب می‌افتد، مردم ایران از مزایای اقتصادی مترتب بر آن فاصله می‌گیرند و کشور ایران هم در انزوای بین‌المللی به سر خواهد برد.

بورل روز شنبه در یادداشتی با عنوان «اکنون زمان نجات توافق هسته ای ایران است» گفت فرصت ادامه مذاکرات بر سر احیای برجام به‌سر آمده و حالا دیگر وقت تصمیم‌گیری برای بازگشت به اجرای کامل برجام است.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امور خارجه دولت سیزدهم جمهوری اسلامی امروز دوشنبه در نشست خبری خود با نمایندگان برخی از رسانه‌های داخلی، گفته است: «احتمالاً شاهد دور جدیدی از مذاکرات (هسته‌ای) باشیم.»

ناصر کنعانی در این باره توضیح داده است: بعد از «تبادل پیام‌ها» با طرف‌های غربی در هفته‌های اخیر و بررسی‌هایی که روی «متون پیشنهادی» انجام شد، این احتمال وجود دارد در «آینده نزدیک» بتوان در خصوص «تعیین زمان مذاکرات احیای برجام» به نتیجه‌ای رسید.

مشاور رهبر جمهوری اسلامی چه گفته بود؟

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران یکشنبه ۲۶ تیر در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره گفته بود ایران «توانایی‌ فنی ساخت بمب هسته‌ای» را دارد و تهدید کرد «اگر تاسیسات حساس ایران هدف حمله قرار بگیرد»، آنگاه تهران به «عمق اسرائیل» ضربه خواهد زد.

به گفته مشاور رهبر جمهوری اسلامی و وزیر اسبق امور خارجه: «تنها در چند روز سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم و به سادگی می‌توان آن را به ۹۰ درصد رساند.»

جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶٠ درصد است و برای ساخت بمب اتمی نیاز دارد اورانیوم را تا ٩٠ درصد غنی کند.

آمریکا و کشورهای اروپایی ضمن ابراز نگرانی نسبت به توسعه برنامه هسته‌ای ایران میگویند فاصله تهران تا ساخت بمب اتمی کاهش یافته است.

آمریکا و اسرائیل متعهد شدند که از دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای جلوگیری کنند. این تعهد نوعی نمایش اتحاد میان این دو کشوری است که مدت‌ها بر سر رویکرد دیپلماتیک با تهران اختلاف داشتند.

XS
SM
MD
LG