لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

ظریف: «بی اعتمادی به ۱+۵ موجب نمی شود مذاکره نکنیم»


محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در گفت و گو با تلویزیون جمهوری اسلامی، درباره توافق اتمی اخیر ایران و شش قدرت جهانی گفت: «ابتکار عمل در این روند با جمهوری اسلامی ایران بود و ما چارچوب و مراحل مختلف را تعیین کردیم و تصمیم گرفتیم کجا و چگونه و به چه روشی مذاکره کنیم.»

آقای ظریف گفت هدف ایران بهره برداری بدون تبعیض از همه حقوق و هدف طرف مقابل اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه ایران است. به گفته محمد جواد ظریف: «منافع ما در این است که جهان بداند برنامه ما صلح آمیز است.»

رئیس هیات ایرانی در مذاکرات اتمی ضمن اشاره به موضع مسئولان کشور اسرائیل گفت: «آنهایی که می خواهند در دنیا بذر نگرانی بپاشند و ایران هراسی را روش و ابزاری برای پیشبرد منافع نامشروع خود قرار دهند که رژیم صهیونیستی در راس آنها قرار دارد...از این توافق نگران شدند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پس از تفاهم میان ایران و ۶ کشور قدرتمند جهان در ژنو، آن را اشتباهی تاریخی برای جهان توصیف کرد.

وزیر خارجه ایران گفته است که آمریکایی ها باید با «لابی های بسیار گسترده طرفدار رژیم صهیونیستی مقابله کنند.»

وزیر امور خارجه ایران یک بار دیگر تحریم های اقتصادی علیه ایران را «غیر قانونی» خواند و گفت مفاد توافقنامه ژنو، اقدامات داوطلبانه است و نه تعهد. او گفت در دوره ۶ ماهه پیش رو، هر یک از طرف ها احساس کند که طرف مقابل به اقدامات «داوطلبانه» اش پایبند نیست، فعالیت هایش قابل بازگشت است.

آقای ظریف گفت در صورتی که کنگره آمریکا تحریم های جدید را علیه ایران تصویب کند، در مقابل عهدشکنی طرف مقابل، ضرورتی نخواهد داشت که ایران به اقداماتش پایبند باشد.

شماری از سناتورها و قانونگذاران آمریکایی گفته اند که در ماه دسامبر، تصویب تحریم های جدید اقتصادی علیه ایران را در دستور کار دارند.

او گفت رئیس جمهور آمریکا طبق قانون اساسی این کشور می تواند مانع اقدام تحریم جدید از سوی کنگره این کشور شود به همین علت «اگر چنین اقدامی انجام شود، رئیس جمهور آمریکا را پاسخگو و مسئول می دانیم.»

مقامات ایرانی از جمله وزیر خارجه ایران گفته اند که غنی سازی در خاک کشور خط قرمزشان است و قرار نیست که غنی سازی در ۶ ماه آینده متوقف شود. در توافق ژنو ایران ملزم به توقف غنی سازی ۲۰ درصدی شده است.

محمد جواد ظریف گفت: «گروه ۱+۵ که پیش از این قطعنامه می داد و ایران را برای اعمال حقوقش مجازات می کرد اکنون برای نخستین بار پذیرفته که غنی سازی بخشی از راه حل است«.

وزیر خارجه ایران با تاکید بر نظر آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر این که تهران به گروه ۱+۵ اعتماد ندارد گفت: «دقت داریم، جدی هستیم و مراقبیم اما این بی اعتمادی موجب نمی شود مذاکره نکنیم.»

محمدجواد ظریف این سخنان را یک روز پیش از ادای توضیح درباره مذاکرات ژنو در مجلس، ایراد کرده است.

خبرگزاری فارس می گوید قرار است آقای ظریف روز چهار شنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) با حضور در جلسه علنی مجلس درباره مذاکرات ژنو به نمایندگان مجلس توضیح دهد.

خبرگزاری فارس همچنین به نقل از حسن قشقاوی، معاون کنسولی مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه ایران گفت که عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نیز، بعد از ظهر امروز سه شنبه ۲۶ نوامبر (۵ آذر) در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر می شود تا درباره مذاکرات اخیر ژنو گزارش دهد.
XS
SM
MD
LG