لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

عراقچی از مصاحبه‌های نمایندگان مجلس ایران درباره مذاکرات انتقاد کرد


عباس‌ عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، از مصاحبه‌های برخی از نمایندگان مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرد و آن را به زیان مذاکرات ایران دانست.

یک روز پس از اینکه سخنان یک نماینده مجلس درباره بحث موشکی در مذاکرات هسته‌ای از سوی «یک عضو تیم مذاکره کننده» ایران تکذیب شد، اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت که عراقچی به اعضای این کمیسیون گفته است که در مصاحبه‌های نمایندگان مجلس «یک سری مسائل که نباید گفته شود در رسانه‌ها منتشر شود و تیم ۱+۵ و به خصوص آمریکایی‌ها از این صحبت‌ها استفاده می کنند».

کوثری گفت: «آقای عراقچی مدعی هستند که نمایندگان مجلس رعایت نمی‌کنند و مصاحبه می‌کنند. به عقیده ایشان این مصاحبه کردن باعث می‌شود یک سری مسائل که نباید گفته شود در رسانه‌ها منتشر شود و تیم ۱+۵ و به خصوص آمریکایی‌ها از این صحبت‌ها استفاده می کنند. بنابراین ما نمی‌توانیم مسائل را در مجلس مطرح کنیم».

اگر چه به نظر می‌رسد که این سخنان در جلسه هفته گذشته عراقچی با کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان شده باشد، اما کوثری آن را یک روز پس از آن با ایلنا در میان گذاشت که سخنان محمود نبویان، از نمایندگان مجلس، توسط یک «یک عضو تیم مذاکره کننده» ایران تکذیب شد.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه به نقل از یک عضو تیم مذاکره کننده ایران که نامش فاش نشد، سخنان محمود نبویان درباره پرداختن به موضوع موشکی در مذاکرات هسته‌ای را تکذیب کرد.

این عضو تیم مذاکره کننده ایران بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: «این‌گونه سخنان در چار چوب موارد تهدیدزای جدی برای امنیت ملی کشور تلقی می‌گردد».

محمود نبویان، نماینده مجلس ایران، پنج‌شنبه گذشته در گفت و گو با سایت رجانیوز گفته بود که محمد جواد ظریف و عباس عراقچی با وجود منع آیت‌الله خامنه‌ای، به آمریکا تعهد داده‌اند که به موضوع موشک‌های ایران نیز در مذاکرات هسته‌ای پرداخته شود.

نبویان از مخالفان جدی مذاکرات تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و توافق موقت هسته‌ای در ژنو است.

سخنان نبویان و گلایه عراقچی از مصاحبه‌های نمایندگان در حالی بیان شده است که طرفین مذاکره‌کننده گفت و گوهای خود را از دوشنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) در ژنو آغاز کنند و جلسه معاونان وزرای خارجه کشورهای مذاکره کننده نیز ۱۷ دسامبر برگزار شود. ایران و شش کشور عضو ۱+۵ پس از تمدید مهلت مذاکرات در سوم آذر ماه برای ۷ ماه دیگر، تلاش می‌کنند تا به یک توافق جامع و بلند مدت بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران دست یابند.

XS
SM
MD
LG