لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

جان کری: با درنظر گرفتن پیشرفت‌های اخیر، الان زمان ترک مذاکرات نیست


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پس از پایان مذاکرات اتمی وین - ۳ آذر ۱۳۹۳
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پس از پایان مذاکرات اتمی وین - ۳ آذر ۱۳۹۳

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه و پس از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در وین، در یک نشست مطبوعاتی با اشاره به پیشرفت‌هایی که از سال گذشته و پس از توافق موقت ژنو صورت گرفت، گفت با در نظر گرفتن پیشرفت‌های سال گذشته و بخصوص چند روز گذشته، الان زمان ترک مذاکرات نیست.

جان کری که در یک نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات در پایتخت اتریش سخن می‌گفت، با اشاره به پیشینه فعالیت‌های اتمی ایران گفت یک سال پیش برنامه هسته‌ای ایران با سرعت کامل به شیوه تهاجمی پیش می‌رفت، به طرف تولید حجم بزرگی از اورانیوم و پلوتونیم مورد نیاز که در مدت کوتاه‌تری آماده برای تولید بمب بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که «امروز ایران پیشرفت (در برنامه هسته‌ای خود) را متوقف کرده و برای نخستین بار در طول یک دهه روند را به عقب برگردانده است. یک سال پیش ایران ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده داشت؛ اورانیومی که می‌شد برای تولید بمب، به سرعت آن را غنی‌تر کرد.»

به گفته آقای کری امروز «ایران از این نوع اورانیوم ۲۰ درصدی چیزی ندارد؛ به اندازه صفر؛ هیچ. همه آن اورانیوم یا رقیق‌سازی شده یا تبدیل شده. تولید اورانیوم بالاتر از ۵ درصد هم کاملاً متوقف شده است.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد «همه این گام‌ها که ایران برداشته و کاسته شدن محدودیت‌ها که جامعه بین‌المللی در ازای همکاری ایران مقرر کرده، همگی عناصر مهم اعتمادسازی هستند و گام‌هایی برای رسیدن به توافق جامع، و ایجاد اعتماد میان کشورها.«

«یک سال پیش چنین پیشرفت‌هایی برایمان قابل تصور نبود. ما همه می‌دانستیم باید تلاش کنیم. امروز ما به توافق بسیار نزدیک هستیم تا سراسر جهان، خاصه متحدانمان، اسرائیل و کشورهای منطقه خلیج فارس، امن‌تر باشند. آیا این امکان هست که در پایان، به یک توافق عملی دست یابیم؟ بطور قطع آری.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد «ما مسلماً نمی‌خواهیم تا ابد پای میز مذاکره بمانیم؛ اما با در نظر گرفتن پیشرفت‌های سال گذشته و بخصوص چند روز گذشته، الان بطور قطع زمان ترک مذاکرات نیست.»

XS
SM
MD
LG