لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

واکنش رهبر ایران به مذاکرات اتمی وین


آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در اولین سخنرانی خود پس از تمدید مدت مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی گفت: «آمریکا و کشورهای استعمارگر اروپایی دور هم جمع شدند تا جمهوری اسلامی ایران را در قضیه هسته ای به زانو درآورند، اما نتوانستند و در آینده نیز نخواهند توانست.»

رهبر جمهوری اسلامی این مطلب را روز سه شنبه و در جریان یک مراسم تحت عنوان «کنگره جهانی جریان های تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی» گفت.

او توضیح بیشتری در این باره نداد.

وزیران امورخارجه ایران و کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آلمان) روز دوشنبه توافق کردند که مذاکرات در مورد برنامه اتمی ایران را هفت ماه دیگر تمدید کنند.

قدرت های جهانی می خواهند برنامه اتمی ایران را محدود کنند و دولت روحانی نیز می خواهد تحریم های فلج کننده بین المللی علیه این کشور برداشته شود.

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنانی روشن تر گفت: شرایط امروز مذاکرات با ۳ یا ۶ ماه پیش بسیار متفاوت است و منطق مذاکره‌کنندگان بسیار به هم نزدیک شده است.

او روز دوشنبه در یک گفت و گوی تلویزیونی وضعیت کنونی پرونده هسته‌ای ایران را از موفقیت‌های تیم مذاکره کننده ایران دانست و نسبت به رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ابراز اطمینان کرد.

شاید پروتکل الحاقی را هم بپذیریم

از سوی دیگر، علی سعیدی نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران نیز به خبرگزاری ایرنا گفت که هیات مذاکره کننده ایران اصولی که رهبر ایران برای مذاکرات تعیین کرده را رعایت کرده است.

نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران که پیش از اعلام تمدید مذاکرات سخن می‌گفت، شرایط عرصه مذاکره را بسیار پیچیده دانست و ابراز امیدواری کرد طرف ایرانی بتواند ضمن موفقیت در رفع تحریم‌ها، بخش قابل توجهی از ظرفیت غنی‌سازی را نیز حفظ کند.

سعیدی البته در ادامه گفت که باید به منتقدان مذاکرات هسته‌ای که در پی برگزاری یک همایش، دلواپسان نامیده می‌شوند، حق داد که نگران چرا که به گفته او «آنها فقط خواستار مراقبت بیشتر هستند.»

نماینده آیت الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران در ادامه گفت که ایران نظارت کامل آژانس را پذیرفته است و اگر حقوق ایران رعایت شود، احتمالا مجلس نیز پیوستن به پروتکل الحاقی را بپذیرد و آن تصویب کند.

XS
SM
MD
LG