لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

روحانی: راه مذاکرات هسته‌ای بی‌تردید به توافق نهایی می‌رسد


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در یک گفت و گوی تلویزیونی وضعیت کنونی پرونده هسته‌ای ایران را از موفقیت‌های تیم مذاکره کننده ایران دانست و نسبت به رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ابراز اطمینان کرد.

رئیس جمهوری ایران با پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای در وین و تمدید هفت ماهه مهلت مذاکرات، در گفت و گویی با تلویزیون رسمی ایران گفت: «ما پیروزی بزرگی مهمتر از آنچه که در این مذاکرات روی داد، داریم و آن این است که امروز هیچ کس در دنیا نمی‌گوید برای اینکه ایران حرف ۱+۵ را بپذیرد، باید تحریم‌ها افزایش یابد بلکه می‌گویند که باید برای دستیابی به توافق، زمان بیشتری گذاشته و بحث‌های بیشتری انجام دهیم.»

روحانی با برشمردن موفقیت‌های دولت خود در این دور از مذاکرات گفت که هدف ایران حفظ برنامه هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها بوده است. به گفته او برنامه هسته‌ای ایران کماکان دنبال می‌شود و بخشی از تحریم ها برداشته شده است. او گفت: «آنچه مهم است اینکه در این مذاکرات طرف مذاکره کننده کاملاً قبول داشت که تحریم باید برداشته شود و صرفاً اینکه چگونه و از چه زمانی آغاز شود، مورد بحث است.»

قدرت‌های جهانی در مذاکرات هسته‌ای با ایران بر سر میزان غنی‌سازی اورانیوم، نحوه برداشتن تحریم‌ها و همچنین مدت زمان توافق کلی اختلاف نظر دارند. اگر لغو تحریم‌ها و ادامه برنامه هسته‌ای ایران به صورت صلح آمیز در یک برنامه دراز مدت مورد توافق مذاکره کنندگان است اما تعداد سانتریفیوژهای ایران و زمان بندی لغو تحریم‌ها از اختلاف‌های اساسی طرفین است.

رئیس جمهوری ایران در گفت و گوی تلویزیونی خود، شرایط امروز مذاکرات را با ۳ یا ۶ ماه پیش بسیار متفاوت دانست و گفت که منطق مذاکره‌کنندگان بسیار به هم نزدیک شده است. او گفت: «آنچه امروز توافق شده، بر این مبنا است که شرایطی که از توافق ژنو بوده برای چند ماه دیگر باقی بماند نه اینکه فقط این توافق ژنو چند ماه باقی بماند، بلکه فرصت ادامه مذاکره برای دستیابی به هدف و توافق نهایی و این چیزی است که مورد اتفاق نظر همه است.»

سخنان حسن روحانی در حالیست که مخالفان مذاکرات هسته‌ای در داخل ایران و منتقدان دولت روحانی، نحوه ادامه مذاکرات و همچنین توافق سال گذشته هسته‌ای در ژنو را مغایر با حقوق ایران می‌دانند. محافظه کاران تندرو در ایران معتقدند که ایران تا کنون توانسته صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را ثابت کند و غرب باید تحریم‌ها را بلافاصله لغو کند. از سوی دیگر، رهبر ایران اما با وجود اینکه گفته نسبت به این مذاکرات خوشبین نیست اما از تیم مذاکره کننده هسته‌ای بارها اعلام حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG