لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

ظریف: همه تحریم‌های ایران در مرحله اول توافق هسته‌ای باید لغو شود


ظریف: همه تحریم‌های ایران در مرحله اول توافق هسته‌ای باید لغو شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

در حالیکه کنگره آمریکا و نخست وزیر اسرائیل به شدت مخالف لغو یکباره همه تحریم‌های ایران پس از توافق هسته‌ای هستند، وزیر امور خارجه ایران بار دیگر بر خواست ایران در لغو یکجای همه تحریم‌ها در مرحله نخست توافق هسته‌ای، تاکید کرده است.

محمد جواد ظریف روز سه‌شنبه ۲۵ فروردین در مادرید گفت که همه تحریم‌های اقتصادی و مالی، تحریم‌هایی که سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران اعمال کرده اند، باید در مرحله نخست هرگونه توافق نهایی هسته ای لغو شود.

ظریف که برای گفت و گو درباره ادامه مذاکرات هسته‌ای به پایتخت اسپانیا سفر کرده است اضافه کرد: «آنچه مشکل اساسی آمریکا و برخی دوستان اروپایی است تغییر این گفتمان است که تحریم ها را یک عامل فشار می‌دانند. تا وقتی این طور فکر می کنند ناچارند به گونه‌ای این تحریم‌ها را حفظ کنند. تا وقتی این اجبار و فشار در کار باشد فکر نمی‌کنم زمینه ذهنی برای اجرای یک توافق خوب به وجود بیاید.»

از سوی دیگر، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن تلاش می‌کند اعضای کنگره را به خودداری از هرگونه مداخله در مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب تا پایان مهلت سی‌ام ژوئن متقاعد کند. کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قرار است طرحی را به رای بگذارد که هرگونه توافق نهایی هسته‌ای با ایران را مشمول تایید کنگره آمریکا کند.

آقای ظریف اما گفت که صرفنظر از اینکه در واشنگتن چه رخ بدهد، تحریم‌ها باید برداشته شود. او گفت: «دولت آمریکا باید در برابر تعهدات بین‌المللی‌اش جوابگو باشد. بنا براین در مورد توافق، هر آنچه در آمریکا روی بدهد و هر نظری در این باره ابراز کنند باید بگویم همه تحریم‌های مالی و اقتصادی که از سوی سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران وضع شده، قبل از هر اقدامی باید برداشته شوند.»

در میان منتقدان توافق هسته‌ای ایران بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یکی از سرسخت‌ترین‌ها به شمار می‌رود. آقای نتانیاهو روز سه شنبه یکبار دیگر بر موضع خود، که توافق هسته‌ای ایران و پنج بعلاوه یک را یک توافق بد می‌داند، تاکید کرد.

او گفت: «این توافقی است که شرایط دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را فراهم می‌کند، چمدان‌هایشان را پر پول می کند و نه تنها به آنها اجازه می‌دهد به سلطه جویی و حمایت از تروریسم در خاورمیانه و سراسر جهان ادامه بدهند بلکه حتی از آنها خواسته نمی‌شود چنین اعمالی را متوقف کنند. اینها مشوق‌هایی است که ایران از قدرت‌های جهانی دریافت می‌کند و پیام آن برای ایران این است که می تواند به سلطه‌جویی‌هایش ادامه بدهد و حتی بر آن بیافزاید و این دقیقا همان کاری است که ایران در حال انجام دادن است.»

XS
SM
MD
LG