لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

وزارت خارجه آمریکا: لغو تحریم‌های ایران «مرحله‌ای» خواهد بود


جف رتکه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
جف رتکه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

در واکنش به اظهار نظر اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران که خواهان لغو یکباره تحریم‌ها علیه ایران شده است، وزارت خارجه آمریکا می‌گوید در صورت رسیدن به توافق، این موضوع به صورت مرحله‌ای انجام خواهد گرفت و مشروط به اجرای تعهدات از سوی ایران است.

جف رتکه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در نشست خبری پنجشنبه شب خود گفت، بر اساس تفاهم لوزان، تحریم‌های ایران مرحله به مرحله و تنها زمانی لغو خواهد شد که ایران به عنوان بخشی از توافق هسته ای به تعهدات خود عمل کند.»

وی همچنین گفت که ایالات متحده قصد ندارد به تمام اظهارنظرهای عمومی مقام‌های ایرانی پاسخ دهد.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعاتی پس از آن بیان شد که آیت الله علی خامنه‌ای در نخستین اظهار نظر خود در باره تفاهم سیاسی هسته‌ای که هفته گذشته در شهر لوزان سوئیس صورت گرفت، گفت هنوز اتفاقی نیافتاده است و مشکل زمانی است که باید درباره جزئیات بحث و گفتگو شود.

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین بر حذف یکجای تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد و گفت ایرادی ندارد که این مذاکرات پس از پایان یافتن ضرب الاجل پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) ادامه یابد.

با این حال عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران روز جمعه گفت اگر توافق مطلوب آیت‌الله خامنه‌ای حاصل نشود، مذاکرات هسته‌ای جاری با کشورهای عضو گروه ۱+۵ تمدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای عراقچی گفته است «هنوز نمیتوان با قطعیت گفت که تا تیر ماه به توافق نهایی می‌رسیم یا نه. ممکن است در جزئیات، طرف مقابل ما زیاده خواهی‌هایی داشته باشد ... چون این شیوه مذاکراتی غربی‌هاست که در کلیت یک حرف‌هایی می‌زنند، ولی در جزئیات سعی می‌کنند خواسته‌هایی که در کلیت قضیه به آن نرسیدند را بیان کنند.»

پیشتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران شب گذشته در گفتگویی با تلویزیون دولتی ایران، ضمن راهگشا خواندن اظهارات آقای خامنه‌ای، گفت بخشی از تحریم‌های ایران با وجود رسیدن به تفاهم، باقی خواهد ماند.

ایران و شش قدرت جهانی روز سیزدهم فروردین ماه درباره اجزای اساسی یا چارچوب توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران به تفاهمی سیاسی دست یافتند. دو طرف باید ظرف ماه و تا پایان نهم تیر ماه، جزئیات این تفاهم را به ثبت و امضا برسانند.

در صورتی که این تفاهم به توافق تبدیل شود، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران به منظور پیشگیری از دستیابی آن کشور به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای، اعمال خواهد شد. در مقبال، آن بخش از تحریم‌هایی که به دلیل برنامه هسته‌ای ایران بر آن کشور اعمال شده است، لغو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG