لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

اسرائیل: فروش اس-۳۰۰ به ایران «نتیجه مستقیم» تفاهم لوزان است


یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل
یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل

در پی اعلام تصمیم روسیه برای لغو ممنوعیت فروش سامانه پیشرفته ضدموشکی اس-۳۰۰ به ایران، اسرائیل روز دوشنبه ضمن انتقاد از این تصمیم مسکو، آن را «نتیجه مستقیم» تفاهم سیاسی اخیر قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور دانست.

پیشتر در روز دوشنبه، کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حکمی، ممنوعیت فروش سامانه پدافند موشکی اس-۳۰۰ به ایران را که از سال ۲۰۱۰ میلادی اعمال شده بود، لغو کرد؛ اقدامی که موجب نگرانی ایالات متحده شده است.

به گزارش رویترز یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل روز دوشنبه گفت «این نتیجه مستقیم مشروعیتی است که ایران از طریق تفاهم هسته‌ای کسب کرده است،» و در ادامه افزود قرارداد تسلیحاتی تهران و مسکو نشان می‌دهد که «ایران قصد دارد از تخفیف یافتن تحریم‌ها برای خرید سلاح استفاده کند، نه بهبود وضعیت معیشتی مردم آن کشور.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ روز سیزدهم فرودین ماه به تفاهمی سیاسی درباره اجزای اساسی یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند. جزئیات توافق جامع باید تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) به ثبت برسد و بر اساس آن برخی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، در ازای اعمال محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور، لغو خواهند شد.

با این حال، ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به انتشار خبر لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ به ایران از سوی رئیس جمهوری روسیه گفت، مقام‌های آمریکایی فکر نمی‌کنند که این تصمیم مسکو در اتحاد قدرت‌های جهانی در گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران تاثیری بگذارد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به نقل از وزیر امور خارجه روسیه نوشت «معتقدیم در این مرحله، نیاز به اعمال اینگونه تحریم‌ها، و همینطور تحریم‌های داوطلبانه روسیه (علیه ایران)، کاملا از بین رفته است.» به گفته سرگئی لاوروف تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، فروش تسلیحات دفاعی هوایی به آن کشور را شامل نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG