لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

کری: کنگره تا پیش از پایان مهلت ۳۰ ژوئن در مذاکرات اتمی مداخله نکند


جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه از قانونگذاران آمریکایی خواست تا پیش از پایان مهلت ۳۰ ژوئن در مذاکرات هسته ای ایران و غرب مداخله نکنند.

جمهوریخواهان کنگره آمریکا تهدید کرده اند تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهند کرد.

آقای کری به تلویزیون سی بی اس گفت در روزهای دوشنبه و سه شنبه محتوای تفاهم دوم آوریل لوزان را برای نمایندگان کنگره آمریکا شرح خواهد داد.

جان کری در مورد مخالفان تفاهم لوزان گفت من فکر می کنم آنها باید حمله ها را متوقف کنند و دخالت نکنند و بگذارند در ظرف دو ماه و نیم آینده مذاکرات را ادامه بدهیم و تمام کنیم.

آقای کری در مورد اختلاف تفسیر ایران و آمریکا از تفاهم لوزان گفت هر چیزی که شرح داده حقیقت دارد و پای آن می ایستد. او گفت در آخر، توافق نهایی است که تعیین کننده است.

جان کری همچنین تاکید کرد که ایران به شرایط توافق اولیه اتمی سال ۲۰۱۳ عمل کرده است. او گفت: ایران ثابت کرده که وارد توافق می شود و به شرایط آن عمل می کند و این مهم است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز شنبه گفت بحث های حزبی بر سر مذاکرات اتمی با ایران و دیگر مسائل سیاست خارجی از حد خارج شده است.

آقای اوباما در جریان نشست سالانه رهبران قاره آمريکا در پاناما، در یک کنفرانس خبری گفت این بحث ها «باید متوقف شود.»

در همین حال میت رامنی، که در انتخابات سال ۲۰۱۲ ریاست جمهوری آمریکا از باراک اوباما شکست خورد، در برنامه روز یکشنبه شبکه خبری فاکس گفت توافقی که ایالات متحده و پنج قدرت دیگر جهانی تلاش می کنند در مذاکرات هسته ای با ایران به آن برسند، توافقی نیست که بتواند از مردم آمریکا و سراسر جهان محافظت کند.

آقای رامنی خواهان تشدید تحریم های غرب و سازمان ملل متحد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شد.

میت رامنی گفت توافق نکردن بهتر از رسیدن به یک توافق بد است.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا و نامزد حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ نیز روز شنبه در بیانه ای گفت آنچه دولت باراک اوباما درباره محتوای توافقنامه هسته ای با ایران می گوید، چه در حوزه بازرسی ها و چه درباره لغو تحریم ها و مسائل مهم دیگر، با آنچه رهبر ایران می گوید کاملا متفاوت است.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به ریاست باب کورکر، سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی قرار است روز سه شنبه طرحی را به گفتگو بگذارد که هرگونه توافق نهایی هسته ای بین ایران و قدرت های جهان را به تایید کنگره ایالات متحده منوط می کند.

XS
SM
MD
LG