لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

ایهود باراک: برای اقدام نظامی نقطه‌ای علیه ایران، خیلی دیر است


نخست‌وزیر سابق اسرائیل گفته‌ است که دیگر برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران، با انجام ‌حمله نظامی نقطه‌ای، خیلی دیر شده است.

ایهود باراک، در مطلبی که در نشریه تایم منتشر کرده، می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران، در پایان تابستان جاری، به یک کشور هسته‌ای تبدیل خواهد شد.

او تایید می‌کند که برای این‌ که ایران «مهارت‌های مربوط به تصفیه اورانیوم فلزی و بارگذاری آن در یک کلاهک موشکی» را تکمیل کند، بین هجده تا بیست‌ و چهار ماه فرصت نیاز است، اما به‌گفته باراک، همه این مراحل می‌تواند در یک «آزمایشگاه یا کارگاه کوچک» انجام شود.

ایهود باراک همچنین گفته: «ممکن است که حتی اگر زمانی ایران به یک کشور هسته‌ای تبدیل شود، آخوندها تصمیم بگیرند که خلاف این را وانمود کنند.»

باراک‌ می‌افزاید: «اما انکار، واقعیت‌ها را در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران، تغییر نخواهد داد.»

به‌گفته نخست‌وزیر سابق اسرائیل‌، «به‌واسطه جاه‌طلبی آخوندها، پس از بیش از بیست سال تلاش، ایران در آستانه عبور از نقطه بی‌بازگشت، برای عضویت در باشگاه هسته‌ای است.»

بر اساس مطلب باراک «واقعیت این است که هم اسرائیل و هم به‌ یقین آمریکا، می‌توانند بر فراز آسمان ایران، علیه هر سایت یا تاسیسات هسته‌ای، عملیات انجام داده و آن را نابود کنند.»

او‌ می‌گوید: «اما زمانی که ایران به مرحله هسته‌ای‌ شدن نزدیک‌ شود، این نوع حمله‌ها نمی‌تواند به‌سادگی برنامه حکومت ایران را برای مبدل شدن به یک کشور هسته‌ای، دچار تاخیر کند.»

باراک باور دارد که حمله‌های نقطه‌ای «تحت شرایطی ویژه، ممکن است که شتاب ایران را به سمت سرهم کردن بمب، افزایش دهد» و از طرفی به حکومت «قدری مشروعیت و بهانه‌ای برای دفاع از خود» اعطا کند.

همچنین به گزارش تایمز اسرائيل، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل گفت: که اسرائیل توانایی وارد کردن «آسیب جدی» به برنامه هسته‌ای ایران را دارد و می‌تواند آن را به تاخیر بیاندازد. او احیای توافق برجام را که سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی و برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاصل شد، تنها یک تاکتیک برای به تاخیر انداختن برنامه هسته‌ای ایران دانست.

گانتز تهدید تازه خود را روز سه‌شنبه و در مصاحبه‌ای در یک کنفرانس «شبکه ۱۳» اسرائيل در اورشلیم مطرح کرد. وزیر دفاع اسرائیل جمهوری اسلامی ایران را یک مشکل جهانی خواند و گفت ایران «فقط مشکل مخصوص اسرائیل نیست.»

XS
SM
MD
LG