لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

آژانس: تحقیقات هسته ای از ایران پیشرفت دارد


آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد در تحقیقات خود درباره این اتهام که ایران بطور پنهانی درصدد دست یافتن به سلاح هسته ای بوده، پیشرفت هایی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس گفت تهران برای تبادل اطلاعات درباره گمانه زنی هایی که حاکی است به عنوان بخشی از تلاش احتمالی برای منفجر کردن یک چاشنی هسته ای ، آزمایش هایی با مواد منفجره دارای قدرت بالا انجام داده، موافقت کرده است.

ایران همچنین پذیرفته است به اتهام هایی در مورد کار روی مدل های یک کلاهک هسته ای، پاسخ های بیشتری ارائه دهد.

کشورهای غربی نسبت به ماهیت برنامه هسته ای ایران تردید دارند و می گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح آمیز هسته ای برای تولید انرژی، در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای است. تهران این اتهام را رد می کند.

آخرین دور گفتگوهای هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، که از شامگاه سه شنبه ۲۳ اردیبهشت در وین به هدف تهیه پیش نویس توافق نهایی آغاز شده بود، پس از سه روز مذاکره که طرفین آن را «دشوار و کند" خواندند، روز جمعه بدون پیشرفت محسوسی پایان یافت.

نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در وین، اعضای تیم های مذاکره کننده، پی از پایان دوره چهارم مذاکرات در وین، از وجود شکاف های مهمی بین مواضع دو طرف سخن گفتند.

یکی از موارد مورد اختلاف احتمالا برنامه موشکی ایران، بویژه موشک های بالیستیک است که قابلیت حمل کلاهک های هسته ای دارند. ایران می گوید برنامه نظامی اش جنبه دفاعی دارد و حاضر نیست درباره آن مذاکره کند.
XS
SM
MD
LG