لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

آمریکا آماده تهیه پیش نویس توافق اتمی با ایران است


مذاکرات فنی اتمی ایران و قدرت های جهانی امروز (سه شنبه) و فردا در نیویورک ادامه می یابد.

در واشنگتن، ماری هارف، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت پس از مذاکرات این هفته در نیویورک، هفته آینده چهارمین دور مذاکرات جامع اتمی در سطح مدیران سیاسی در وین با حضور کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران انجام خواهد شد.

ماری هارف در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید آیا با اظهارات جواد ظریف که گفته است بر سر ۵۰ تا ۶۰ درصد مسائل توافق حاصل شده، موافق است؟ گفت: مذاکرات پر محتوایی با ایران انجام شده و پیشرفت هایی بدست آمده است، اما تا زمانی که بر سر صد در صد موارد توافق حاصل شود، نمی توان به یک توافق رسید.

او تاکید کرد حتی اگر بر سر ۹۵ درصد موارد با ایران توافق شود، مهم نیست و باید توافق صد در صد موارد در بر بگیرد تا مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شد و از صلح آمیز بودن برنامه اتمی این کشور اطمینان حاصل کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت هنوز کار تهیه پیش نویس توافق اتمی آغاز نشده و در سه ماه آینده مذاکرات خیلی سختی صورت خواهد گرفت و مسائل بسیار پیچیده ای پوشش داده می شود. او گفت: من نمی خواهم کسی فکر کند که رسیدن به توافق قریب الوقوع است: «ما پیشرفت داشته ایم اما کار بسیار زیادی - برای رسیدن به توافق- باقی مانده است.»

ماری هارف در همین حال گفت آمریکا برای تهیه پیش نویس توافق جامع اتمی آماده است. او گفت در سه دور نخست مذاکرات درباره تمامی مسائل صحبت شده، و اتفاق نظر هایی در برخی حوزه ها وجود دارد، و آمریکا به روشنی گفته است که در کدام بخش ها ممکن است مذاکرات سخت تری صورت بگیرد.

ماری هارف گفت ما احساس می کنیم می توانیم کار روی تهیه پیش نویس توافق نهایی اتمی را آغاز کنیم و احساس می کنیم می توانیم آن را تا ۲۰ ژوئیه - ۲۹ تیر - به انجام برسانیم، فکر می کنیم که توانایی آن را داریم اما نمی دانیم که این کار حتما انجام خواهد شد یا نه.
XS
SM
MD
LG