لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

ظریف: توافق شدنی است، نباید فرصت از دست برود


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
در حالی که پایان بی نتیجه دور چهارم مذاکرات هسته ای در وین، از خوش بینی ها برای دستیابی به یک توافق جامع در کوتاه مدت کاسته است، وزیر امور خارجه ایران معتقد است دستیابی به توافق، امکان پذیر است.

محمد جواد ظریف، یکشنبه در تویتر خود نوشت: «بازگشت از وین پس از بحث های سخت. توافق شدنی است. نیاز است که توهمات کنار گذاشته شود. نباید مانند سال ۲۰۰۵ فرصت از دست برود».

اشاره او به مذاکرات تیم مذاکره کننده ایران به ریاست حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی با وزرای خارجه سه کشور اروپایی در سال ۲۰۰۵ است که با وجود توافق اولیه در تهران و رضایت نسبی طرفین، متوقف شد.

این پیام وزیر خارجه ایران در حالی منتشر شد که عباس عراقچی، معاون ظریف، شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: «در همه موضوعات اختلاف نظر وجود دارد، ما هنوز درباره موضوعی به تفاهم نرسیده‌ایم.»

او البته توضیح داد که دو طرف از ابتدا می دانستند «فضای مذاکرات جدی است» و«کار سختی در پیش است». از گفته های عراقچی پیداست که رفع تحریم ها بلافاصله پس از توافق، خواسته طرف ایرانی است که احتمالا مورد موافقت کشورهای غربی قرار نگرفته است.

معاون وزیر امور خارجه گفتگو درباره توان موشکی ایران را رد کرد و گفت: «بخش دفاعی کشور هیچ وقت موضوع مذاکرات هسته‌ای نخواهد بود.» این درحالیست که سخنگوی کاخ سفید از مذاکره با ایران در تمام زمینه ها از جمله برنامه موشکی گفته بود.

جی کارنی روز جمعه در باره پرداختن به موضوع موشک های بالیستیک ایران در مذاکرات اخیر هسته ای وین به خبرنگاران گفت «این موضوع را روشن کردیم که همه مواردی که باعث نگرانی می شوند در طول مذاکرات روی میز هستند.»

او همچنین گفت که در قطعنامه های شورای امنیت نیز به موضوع موشک های بالیستیک ایران اشاره شده که باید به آن پرداخته شود، ازجمله موشک هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند، و در طرح مشترک اقدام به این موضوع اشاره شده که باید به همه نگرانی های مطرح شده در قطعنامه های شورای امنیت پرداخته شود.

آقای عراقچی در نشست خبری روز جمعه پس از پایان دوره چهارم مذاکرات هسته ای در وین، درباره گفتگو درباره مسایل موشکی ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت «به هیچ وجه این موضوع قابل بحث در مذاکرات نیست.»

مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵ جمعه گذشته بدون دستیابی به نتیجه ای برای آغاز نگارش توافق جامع اتمی، چهارمین دور مذاکرات خود را در وین ترک کردند. دور بعدی مذاکرات احتمالا اواخر خرداد ماه (۱۵ و ۱۶ ماه ژوئن) برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG