لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: برنامه هسته‌ای ایران در سال ٢٠٢١ به شدت رصد شده است


پرچم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
پرچم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یک گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران در سال ٢٠٢١، به میزان بی‌سابقه‌ای تحت رصد این نهاد قرار داشته‌است.

بنا به گزارش بازرسان آژانس، به‌رغم تلاش‌های پیگیر حکومت ایران برای پیشگیری از برد این بازرسی‌ها، بازرسان این نهاد موفق شدند دسترسی گسترده‌ای به اطلاعات و تاسیسات هسته‌ای ایران داشته باشند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مستقر در شهر وین اتریش می‌گوید در سال ٢٠٢١ در ٢١ تاسیسات هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران روزانه بیش از یک بررسی انجام داده است. در حالی که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، اعلام داشت بازرسان سازمان او شدیدا با اثرات تصمیم ایران به توقف اجرای برجام دست و پنجه نرم می‌کرده‌اند، بازرسان این آژانس همچنان به راستی‌آزمایی ادامه دادند.

با اینحال، از زمانی که ایران دسترسی بازرسان هسته‌ای را محدود کرده، آژانس از طریق مذاکره پیرامون توافق‌های جنبی، توانسته است شماری از دوربین‌های ویدیویی خود را در اماکنی که بازرسان به آنها راه نمی‌یابند، نگاه دارد.

در حال حاضر، گفت‌وگوهای بین جمهوری اسلامی ایران و قدرت‌های خارجی بر سر احیای برجام به بن‌بست رسیده است و از اسفند ۱۴۰۰ تا کنون پیشرفتی نداشته است.

XS
SM
MD
LG