لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

تکنولوژی بجای جنگ برای مهار اتمی تهران


استفاده از استاکس نت برای وقفه در عملیات غنی سازی اورانیوم در ایران به گفته یک مقام پیشین آمریکائی گزینه ای بهتر از جنگ بود
استفاده از استاکس نت برای وقفه در عملیات غنی سازی اورانیوم در ایران به گفته یک مقام پیشین آمریکائی گزینه ای بهتر از جنگ بود
وال استریت جرنال زیر عنوان «راه انداختن ویروس مربوط به ایران توسط آمریکا و اسرائیل» در گزارشی از واشنگتن می نویسد، آمریکا اقداماتی گسترده و متکی به تکنولوژی عالی را علیه برنامه اتمی ایران دنبال می کند، که به گفته آگاهان از این تلاش، پروژه خرابکاری موسوم به استاکس نت بخشی از آن بود – پروژه ای که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، با همکاری آزمایشگاه ملی آیداهو، دولت اسرائیل و آژانس هائی دیگر در آمريکا بکار انداخته است. به گفته همین آگاهان، نظارت مداوم بوسیله هواپیماهای بدون خلبان وسرنشین، و جاسوسی های اینترنتی و کامپیوتری در مورد دانشمندان درایران، بخشی از این تلاش «سی آی ای» است.

استراتژی آمریکا در استفاده از تکنولوژی های پیشرفته علیه ایران نشان می دهد چگونه اینترنت و دیگر قابلیت های دسترسی از راه دور، عملیات جاسوسی را در قلمرو انکارکنندگان ممکن می کند.

یک مقام پیشین آمریکائی می گوید «این بخشی از عملیاتی گسترده تر و جایگزینی بهتر از حملات هوائی است».

وجود استاکس نت، وحدس و گمان های حاکی از نقش آمریکا و اسرائیل در آن ، بارها در گزارش های خبری منعکس شده است - هرچند که مقامات دولتی آمریکا هیچگاه نقش دولت را تائید نکرده اند.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه نام رمز، دامنه عملیات و جزئیاتی دیگر در باره این پروژه را فاش کرد که گزیده هائی از یک کتاب در آستانه انتشار را نیز در برمی گیرد.

مقامات اکنون در جستجوی پاسخ به این سئوال هستند که افشای عملیات پنهانی آمریکا برای جاسوسی و خرابکاری در عملیات غنی سازی اورانیوم در ایران به ایجاد موانعی جدید در مذاکرات این ماه در باره برنامه اتمی ایران منجر خواهد شد یا نه.

تامی ویته رو، یکی از سخنگویان کاخ سفید حاضر به اظهار نظر در باره اقدامات آمریکا در مقابله با برنامه اتمی ایران نشد، اما مهمترین موضوع در دستور مذاکرات را نقض الزامات بین المللی توسط ایران توصیف کرد.

وی گفت «دلیل یکپارچگی جامعه بین المللی این است که ایران به تعهدات صریح خود در مورد برنامه اتمی اش عمل نکرده است» و بعد افزود «تا زمانی که ایران به تعهدات مربوط به منع گسترش تسلیحات اتمی عمل نکند منزوی باقی می ماند، وجز اقداماتی سازنده توسط ایران، هیچ چیزی وضعیت را عوض نخواهدکرد».
XS
SM
MD
LG