لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

تهران در مذاکرات اتمی لغو تحریم ها را مد نظر دارد


یک مذاکره کننده اتمی تهران می گوید "پیشرفت گام به گام" به سوی رفع تحریم های علیه برنامه اتمی ایران امکان پذیر است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی از تهران می گوید علی باقری به تلویزیون دولتی گفت ایران امیدوار است مذاکرات بین المللی بتواند با "پاسخی سازنده، روشن و عملی" به ایران از سر گرفته شود.

غرب چندین دور تحریم راعلیه ایران وضع کرده است با این امید که تهران عملیات غنی سازی اورانیوم را محدود کند، زیرا به تهران در مورد استفاده از این عملیات برای تولید تسلیحات اتمی ظنین است.
تهران امتناع کرده است و می گوید برنامه اش برای مقاصدی صلح آمیز است.

آخرین دور مذاکرات میان ایران و قدرت های جهان هفته پیش بدون توافق پایان گرفت.

باقری پنجشنبه شب به تلویزیون دولتی گفت "هدف ایران در مذاکرات بعدی لغو تحریم هاست. وی افزود این هدف می تواند گام به گام عملی شود.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از مسکو می گوید روسیه اقدام تهران در راه اندازی یک واحد جدید غنی سازی اورانیوم را تقبیح و محکوم کرده است و هشدار داده است که این اقدام می تواند به پیشرفت در مذاکرات با قدرت های جهان در باره برنامه اتمی ایران لطمه وارد کند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه در گزارشی از مسکو می گوید روسیه ضمن تقبیح اقدام تهران در راه اندازی یک واحد جدید غنی سازی اورانیوم هشدار داده است که این اقدام می تواند به پیشرفت در مذاکرات با قدرت های جهان در باره برنامه اتمی ایران لطمه وارد کند.

این خبرگزاری اظهارات یک مقام معرفی نشده در وزارت امورخارجه روسیه به خبرگزاری روسی اینترفکس را نقل می کند که گفته است گرچه اقدام تهران به معنای نقض تعهداتش در عهدنامه های بین المللی مختلف در امور اتمی نیست، اما به اعتقاد ما توسعه برنامه اتمی ایران نیز به پیشرفت جو تفاهم متقابل در مذاکرات با کشورهای گروه ۱+۵ کمکی نمی کند، که برای ادامه موفقیت آمیز این مذاکرات ضروری است.
XS
SM
MD
LG