لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

آمریکا خواهان کاهش خرید نفت از ایران استآمریکا انتظار دارد واردکنندگان نفت ایران در خریدهای خود کاهشهای عمده بیشتری بدهند، هرچند که به گفته یک مقام آمریکائی نوسانهای فصلی نیز وجود دارد.

خبرگزاری رویترز، امروز، چهارشنبه، در گزارشی از لندن اظهارات این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا را، که خواسته است معرفی نشود، نقل می کند که گفته است ما میدانیم علاوه بر نوسانان های فصلی، قراردادهایی هم وجود دارد که از پیش بسته شده است، با این حال انتظار داریم که کاهش در واردات نفت ایران ادامه پیدا کند.

رویترز می نویسد وقتی از این مقام پرسیده شد آیا حدس می زند کاهشها قابل توجه باشد پاسخ او «آری» بود.

براساس قوانین آمریکا کشورهای وارد کننده نفت ایران باید خریدهای خود را به میزانی قابل توجه کاهش بدهند چرا که در غیر این صورت با خطر محروم شدن استفاده از سیستم بانکی آمریکا مواجه می شوند.

آمریکا روز سیزدهم مارس برای ژاپن و ده کشور اروپائی معافیتی ۱۸۰ روزه از چنین شرایطی قائل شد زیرا تشخیص داده بود واردات نفت از ایران را به میزانی قابل توجه کاهش داده اند.

رویترز می گوید اظهار نظر اخیر این مقام آمریکایی گویای آن است که واشنگتن ممکن است در جریان ارزیابی های بعدی خود از چگونگی کاهش واردات نفت ایران توسط کشورهای مختلف، بازهم چنین معافیتهایی قائل شود.

هدف از تحریمهای آمریکا علیه ایران محدود ساختن دسترسی تهران به منابع مالی برای پیشبرد برنامه اتمی تهران است.

غرب به تهران در مورد تلاش برای تولید تسلیحات اتمی مظنون است، اما تهران می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است.
XS
SM
MD
LG