لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

هشدار جان کری به ایران علیه طفره و وقت کشی


John Kerry
John Kerry
یک مقام ارشد اسرائیلی از قدرت های جهان خواستار تهدید ایران به اقدامی نظامی در صورت امتناع از محدود ساختن فعالیت های حساس اتمی ظرف "چند هفته یا یک ماه" شده است.
یووال اشتاینیتص (Yuval Steinitz) وزیر امور استراتژیک و اطلاعات، امروز، یکشنبه، در رادیوی ارتش اسرائیل گفت زمان آن رسیده است که ایران با "تهدیدی نظامی، از نوع خط قرمز یا التیماتوم" از سوی تمامی جهان، بخصوص آمریکا و دیگر کشورهای غربی روبرو شود.
اسرائیل، آمریکا و متحدان غربی آن ایران را به تلاش برای تولید تسلیحات اتمی زیر پوشش برنامه اتمی متهم می کنند، و ایران این اتهام را رد می کند.

مقامات اسرائیل و آمریکا بارها هشدار داده اند برای متوقف ساختن برنامه اتمی ایران در صورتی که دیپلماسی به شکست بیانجامد، ممکن است دست آخر به اقدامی نظامی متوسل شوند.
اسرائیل که یک ایران مسلح به تسلیحات اتمی را تهدیدی علیه موجودیت خود می بیند خواستار آن است که قدرت های غربی موضع سخت تری علیه ایران اتخاذ کنند.
اشتاینیتص ایران را به طفره روی و وقت کشی در مذاکرات اخیر با پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان متهم کرد. کشور های موسوم به پنج بعلاوه یک خواستار آنند که تهران تولید اورانیوم با درجات خلوص در سطوح بالا و دارای کاربرد های مضاعف نظامی و غیر نظامی را متوقف کند.
سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران اصرار دارد شش قدرت جهان در ازای ملایم ساختن روند غنی سازی اورانیوم، حق غنی سازی اورانیوم را برای ایران به رسمیت بشناسند و به میزانی قابل توجه از تحریم های اقتصادی کم کنند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبر ی در استانبول ترکیه به ایران علیه وقت کشی هشدار داد و گفت "شما نمی توانید وقت بگذرانید و بگوئید مذاکره می کنیم. من تکرار می کنم، تمایل ما به چاره جوئی از راه دیپلماسی است. اما این گزینه ای است که واقعا انتخاب آن به عهده ایران است. اگر برای تولید برق اتمی برنامه ای مسالمت آمیز دارید، نظیر برنامه ای که تعدادی دیگر از کشورها دارند، اثبات صلح آمیز بودنش برای جهان، کار دشواری نیست".
آقای کری همچنین گفت واشنگتن در صحنه دیپلماسی مایل است صبر و بردباری بخرج دهد و می داند که انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن، موجبی برای پیچیدگی در گزینه های سیاسی پیش روی رهبران ایران است.
XS
SM
MD
LG