لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

مذاکرات اتمی قدرت ها با ایران به نتیجه نرسید


کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید مذاکرات اتمی میان ایران و شش قدرت جهان به نتیجه نرسیده است.
خانم اشتون، امروز؛ شنبه، گفت، مذاکرات نشان داد که "دوطرف در مورد مسائل اساسی با یکدیگر فاصله دارند".

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شش قدرت جهان پافشاری می کردند که ایران غنی سازی اورانیوم با درجات خلوص بالا را متوقف کند زیرا نگرانند که تهران از این روند برای تولید سوخت مورد نیاز در تسلیحات اتمی استفاده کند.

ایران تاکید می کرد از حق غنی سازی اورانیوم برخوردار است اما قصد ندارد از آن برای تولید تسلیحات اتمی استفاده کند.

ایران همچنین خواستار ملایم شدن تحریم ها در سطوحی به مراتب بیش از آن شده بود که قدرت ها در ازای کسب امتیازهائی متقابل پیشنهاد کرده بودند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود از آلماتی قزاقستان خبر از شکست مذاکرات برای رسیدن به توافقی برای برطرف ساختن نگرانی های ناشی از برنامه اتمی تهران داد، اما اظهارات نماینده روسیه را نیز نقل کرد که این مذاکرات را گامی به جلو توصیف کرده است.

سرگئی ریابکوف قائم مقام وزارت امور خارجه روسیه گفت " مسلما این مذاکرات گامی به پیش بود، هر چند که ما فعلا نتوانستیم به مصالحه ای برسیم".
وی در عین حال گفت فعلا خیلی زود است بتوان تاریخ و مکانی برای مذاکرات بعدی ارائه داد.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش خود اظهارات سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد تهران را نقل می کند که گفته است قدرت های جهان باید برای کسب اعتماد مردم ایران تلاش کنند و از همتایانش در مذاکرات خواستار "رفتاری مناسب" شده است.

به گزارش این خبرگزاری آقای جلیلی در پایان آخرین دور مذاکرات به خبرنگاران گفت "آنها اکنون باید برای کسب اعتماد مردم ایران تلاش کنند" و افزود قدرت های جهان " باید ضمن آشکار ساختن عزم و صداقت خود، در آینده، رفتاری مناسب از خود نشان دهند".

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران نیز در گزارشی از آلماتی زیر عنوان "ایران بر حق مشروع خود در غنی سازی اورانیوم تاکید دارد" به نقل از آقای جلیلی نوشت "تهران از هرگونه گفت و گوئی برای همکاری استقبال می کند".
XS
SM
MD
LG