لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۶

عواقب عدم توافق در مذاکرات اتمی


یک روز بعد از پایان گفتگوی ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران می گوید ایران هیچگاه غنی سازی اورانیوم را متوقف نمی کند.
علاء الدین بروجردی با متهم کردن کشورهای غربی به زیاده خواهی، خواستار عقب نشینی غرب از تحریم ایران شد. واکنش سایرمقام های جمهوری اسلامی سکوت بود.
اظهارات این مقام جمهوری اسلامی ایران با اعلامیه روز شنبه کشورهای مذاکره کننده در مورد عدم دستیابی به توافق پس از دو روز مذاکره با ایران مصادف بود.

عدم توافق ایران و پنج بعلاوه یک با واکنش هایی همراه بوده است که ترقی ۱۵۰ تومانی قیمت هر دلار آمریکا در بازار ارز تهران از جمله آنهاست.
گرچه نرسیدن به توافق در مذاکرات پیشتر هم رخ داده است، اما این بار برخلاف نشست های قبلی حتی با اعلام زمان و محل برای مذاکرات بعدی نیز همراه نبود .
جامعه جهانی مدتهاست جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای تولید بمب اتمی متهم می کند. ایران می گوید فعالیت اتمی مشکوکی ندارد ضمن آنکه مانع از حضور نهادهای ناظر در برخی سایت های اتمی خود می شود.
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از این مذاکرات گفت روشن شد که ماهیت مواضع دو طرف از هم دیگر بسیار دور است.
ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز که در بیانیه اش نوشت «هنوز شکاف بزرگی بین طرفین مذاکرات وجود دارد.»
یک مقام ارشد آمریکایی هم به خبرگزاری فرانسه گفت ایرانی ها «پیشنهادهای حداقلی می دهند ولی توقع اقدام متقابل خیلی بزرگ و کاملا بی تناسب دارند.»
روسیه فقط گفته است علیرغم اختلاف نظرها، مذاکرات اتمی آلماتی گامی به پیش بوده است.
سعید جلیلی در پایان مذاکرات بیانیه ای صادر کرد که حاوی کلیاتی درباره حق ایران برای غنی سازی اورانیوم است.
اسراییل هم بعد از نشست بی نتیجه دیروز، خواستار اتخاذ موضعی قاطعی از سوی جامعه بین المللی علیه ایران شد.
XS
SM
MD
LG