لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۴

سناتور روبیو تمدید مذاکرات اتمی با ایران را «شکست کامل» خواند


Uma criança usa uma máscara de protecção respiratória devido ao alerta vermelho de poluição emitido pelo governo chinês. Pequim, China, 8 de Dezembro 2015
Uma criança usa uma máscara de protecção respiratória devido ao alerta vermelho de poluição emitido pelo governo chinês. Pequim, China, 8 de Dezembro 2015

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو در پایان جلسه روز سه شنبه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و توضیحات وندی شرمن معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایالات متحده در باره آخرین وضعیت گفتگوهای هسته‌ای با ایران، از تمدید این مذاکرات به شدت انتقاد کرد و آن را «شکست کامل» خواند.

سناتور روبیو در گفتگو با شهلا آراسته خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، گفت «متاسفانه اگر شرایط به این ترتیب پیش برود، من در آینده یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای می‌بینم واز نقطه نظر آمریکا این مذاکرات را یک فاجعه می‌دانم.»

وی درباره موضع کنگره در ارتباط با مذاکرات چهار ماه آینده گفت «من فکر می‌کنم کنگره باید در هر گونه توافق نهایی مشارکت داشته باشد، هر توافقی که می‌تواند برای امنیت ملی کشور ما در آینده تاثیر داشته باشد.»

خبرنگار صدای آمریکا در مورد طرحی که سناتور روبیو به همراه چهار سناتور جمهوریخواه دیگر در هفته گذشته به کنگره ارائه کردند، از او در این مورد که برخی چنین اقدامی را نوعی جنگ‌طلبی توصیف کرده‌اند، پرسید که وی در پاسخ گفت «هدف ما جنگ نیست. جنگ بد است، اما تنها چیزی که از جنگ بدتر است آن است که رهبران ایران به سلاح اتمی مسلح شوند.»

طرح پیشنهادی سناتور روبیو و چهار سناتور دیگر در صورت تصویب، دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را وادار می‌کند که هرگونه کسب توافق جامع با ایران را در فاصله سه روز برای بازبینی به کنگره ارجاع کند وکنگره نیز ۱۵ روز فرصت خواهد داشت تا آن را به رای بگذارد.

این طرح همچنین جامعه اطلاعاتی آمریکا را موظف می‌کند هرگونه تخلف ایران از شرایط توافق را بلافاصله به اطلاع کنگره برساند.

ایران و شش قدرت جهانی دو روز پیش از ۲۹ تیر ماه و پایان مهلت شش ماه تعیین شده در توافق موقت ژنو برای رسیدن به یک توافق جامع، به دلیل وجود اختلافات بین دو طرف، تصمیم به تمدید مذاکرات برای یک دوره چهار ماهه گرفتند.

XS
SM
MD
LG