لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۴

هیلاری کلینتون: غنی‌سازی در ایران به رقابت هسته‌ای در منطقه دامن می‌زند


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا هنگام امضای کتاب جدیدش برای طرفداران
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا هنگام امضای کتاب جدیدش برای طرفداران

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا می‌گوید هرگونه غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران ممکن است به رقابت تسلیحاتی هسته‌ای در منطقه خاورمیانه دامن بزند.

هیلاری کلینتون روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با فرید ذکریا که از شبکه تلویزیونی سی ان ان پخش شد گفت «قویاً اعتقاد دارم که غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران باید برای مدتی طولانی قطع شود یا به کمترین میزان ممکن برسد؛ چون هر اقدامی برای غنی‌سازی، انگیزه‌ای خواهد بود برای مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه.»

خانم کلینتون در زمانی که وزیر خارجه ایالات متحده بود، رهبری تلاش‌های دیپلماتیک دولت باراک اوباما برای وضع تحریم‌ها علیه ایران – از جمله تحریم صادرات نفت – را برعهده داشت.

وی اوایل سال ۱۳۹۱ از سمت خود استعفا داد و اکنون از نامزدهای عمده انتخاب ریاست جمهوری سال ۱۳۹۵ به شمار می‌آید؛ هر چند هنوز شخصاً نگفته که در مبارزات انتخاباتی شرکت خواهد کرد یا نه.

اواسط تیرماه، ایران و شش قدرت جهانی قبول کردند که گفتگوها برسر برنامه هسته‌ای ایران، بویژه غنی‌سازی اورانیوم در ایران به عنوان یکی از موضوعات مورد ختلاف، را برای چهار ماه دیگر ادامه دهند تا به توافقی جامع دست یابند.

ایران پذیرفته که اقداماتی در جهت برچیدن پیشرفته‌ترین بخش‌های برنامه هسته‌ای خود انجام دهد. مقام‌های آمریکایی می‌گویند ایران روند تبدیل اورانیوم با غنای ۲۰ درصد به سوخت مورد نیاز برای رآکتور پژوهشی را با سرعت بیشتری دنبال می‌کند. این اقدام بازتبدیل اورانیوم به صورتی که امکان استفاده در تولید سلاح اتمی داشته باشد را بسیار دشوارتر می‌کند.

XS
SM
MD
LG