لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۹

دعوت ایران از دیپلمات های خارجی برای بازدید از مراکز اتمی


دعوت ایران از دیپلمات های خارجی برای بازدید از مراکز اتمی
دعوت ایران از دیپلمات های خارجی برای بازدید از مراکز اتمی

تهران خبر دعوت از دیپلماتهای غربی برای بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را تایید کرد اما به نظر می رسد که دیپلماتهای آمریکایی برای این دیدار دعوت نشده اند.
علی اصغر سلطانيه نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز گفت که سفيران روسای گروه های جغرافيايی و سياسی در وين در آستانه مذاكرات ايران و ۵+۱ در استانبول از تاسيسات هسته ای ايران بازديد خواهند كرد. او درمورد این دیدار گفت که تاسيسات غنی سازی نطنز و راكتور آب سنگين اراك مورد بازديد قرار خواهد گرفت.
به گفته علی اصغر سلطانيه اين بازديد برای ۲۵ ام و ۲۶ ام دی ماه برنامه ريزی شده است. نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت که سفيران خارجی با مقامات جمهوری اسلامی نيز ديدار خواهند كرد.
رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در نشست خبری هفتگی گفت دعوت از برخی اعضای گروه ۵+۱، اتحاديه اروپا، گروه ۷۷ و جنبش عدم تعهد برای بازديد از تاسيسات و سايت های هسته ای، اقدامی جديد از سوی جمهوری اسلامی در راستای شفاف سازی در زمينه فعاليت های هسته ای ایران است.
خبرگزاری اسوشیتد پرس پیشتر با اعلام خبر این دعوت گزارش داده بود که از آمریکا برای بازدید از تاسیسات ایران دعوت نشده است.
چین امروز دریافت دعوتنامه برای این سفر را تایید کرد اما اعلام نکرد که آیا نماینده ای را برای بازدید به ایران می فرستد یا نه.
به گزارش اسوشیتد پرس مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به دعوت ایران از مقامهای خارجی گفت که این دعوت جایگزین انجام تعدهات جمهوری اسلامی در زمینه همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی شود.

تور هسته ای که جمهوری اسلامی پیشنهاد داده است، شامل نیروگاه اتمی بوشهر نیز می شود. این نیروگاه قرار است اواخر ژانویه فعالیت خود را آغاز کند.

همچنین بازدید از مرکز غنی سازی اورانیوم در نظنز برای دیپلمات ها از سوی ایران در نظر گرفته شده است. دیپلمات ها در صورت سفر به ایران، با علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امورخارجه ایران، رییس سازمان انرژی هسته ای و همچنین سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران ملاقات خواهند کرد.

تاسیسات زیرزمینی نظنز که ایران اکنون نزدیک به ۹ هزار سانتریفیوژ فعال در آن دارد، باعث نگرانی شدید جامعه بین المللی است.

قدرت های غربی از ایران می خواهند برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند. آنان بیم دارند که غنی سازی اورانیوم با هدف ساخت سلاح اتمی انجام می شود .ایران می گوید حق دارد برای مصارف صلح آمیز، دست به غنی سازی اورانیوم بزند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون به دلیل خودداری ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم، چهار قطعنامه تحریمی علیه ایران تصویب کرده است.

XS
SM
MD
LG