لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۰

ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران


آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی تایید کرد که ایران غنی سازی اورانیوم را به سطوح بالاتر توسعه داده است. گیل تودور، سخنگوی آژانس، گفت «وقتی بازرسان در ماه جولای از تاسیسات نظنز دیدن کردند، مسئولان ماده اتمی را به دو آبشار سانتریفیوژ، شامل ۱۶۴ دستگاه، تغذیه می کردند.» او گفت این اقدام با قطعنامه های شورای امنیت که تاکید می کند ایران باید تمام فعالیت های مرتبط به غنی سازی را متوقف کند، مغایر بود.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد راه اندازی تجهیزات اضافی غنی سازی در ایران، بار دیگر بر نگرانی های شدید ایالات متحده آمریکا و جامعه بین المللی تاکید می گذارد:

*** «ایران در حقیقت به تعهدات بین المللی خود عمل نمی کند. برای ادامه تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد هیچ توجیحی وجود ندارد؛ مسلما به رآکتور پژوهشی تهران یا هر پروژه دیگر ارتباط ندارد. ایران باید تعهدات خود را بر اساس پیمان ممنوعیت ان پی تی انجام دهد، و باید کاملا با آژانس همکاری کند.

افزون بر اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت تهران انتخاب محل برای ساختن ۱۰ مرکز جدید غنی سازی اورانیوم را تمام کرده است. صالحی یادآور شد که ساختن یکی از مراکز در پایان سال جاری ایرانی، یا در اوائل سال آینده آغاز خواهد شد. آمریکا اعلام این خبر را نشانه دیگری از سرپیچی آشکار ایران از تعهداتش می بیند.

در ماه فوریه، ایران غنی سازی اورانیوم با غنای تقریبا ۲۰ درصد را آغاز کرد و آن را تهیه سوخت برای راکتور پژوهشی تهران نامید. جامعه بین المللی از آن بیم دارد که ایران از توانایی های غنی سازی جهت تولید اورانیوم با غنای بالا، که در تولید تسلیحات اتمی بکار می رود، استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به تازگی چهارمین دور تحریم ها را علیه ایران وضع کرد تا دولت را برای رعایت تعهدات بین المللی اش و متوقف ساختن فعالیت های مرتبط با غنی سازی، پردازش و تولید آب سنگین، زیر فشار بگذارد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده برای تعامل دیپلماتیکی با ایران درباره این مسائل و مقوله های گسترده تر دیگر آماده است. ما امیدوار هستیم ایران تمایل خود را برای نشستن پشت میز مذاکرات ابراز دارد. ما برای گفت و شنود آماده هستیم.»

XS
SM
MD
LG