لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

اسرائیل: پیشرفت ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا ۹۰ درصد می‌تواند منطقه را شعله‌ور کند


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل.
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل.

وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که پیشرفت ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا ۹۰ درصد، می‌تواند منطقه را شعله‌ور کند و افزود که جمهوری اسلامی با یک بمب راضی نخواهد شد.

آسوشیتدپرس با اشاره به این سخنان نوشت که اظهارات یوآف گالانت، بازتاب نگرانی‌های بین‌المللی در ماه‌های گذشته درباره غنی‌سازی اورانیوم تهران است که بیش از هر زمان دیگر به تولید اورانیوم غنی‌شده در حد تسلیحاتی نزدیک‌تر شده است.

به نوشته این خبرگزاری، کارشناسان گفته‌اند که جمهوری اسلامی در این صورت، سوخت کافی برای ساخت «چندین» بمب اتمی را خواهد داشت.

وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه که در جریان سفر به آتن سخن می گفت، اشاره کرد: «تاکنون، ایران، اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰ درصد و ۶۰ درصد برای پنج سلاح هسته‌ای انباشت کرده است».

او تاکید کرد که «پیشرفت در غنی‌سازی تا ۹۰ درصد، اشتباه بزرگی از سوی ایران است و می‌تواند منطقه را شعله‌ور کند.»

خلوص اورانیوم غنی شده برای استفاده در نیروگاه‌های هسته‌ای معمولاً کمتر از ۲۰ درصد است، در شرایطی که غنی‌سازی ۹۰ درصد به عنوان امکان تولید سلاح هسته‌ای در نظر گرفته می‌شود.

رهبری اسرائیل استدلال می‌کند که ایران را تنها می‌توان با تهدید اقدام نظامی از تولید تسلیحات هسته‌ای بازداشت اما ایالات متحده آشکارا طرفدار احیای تلاش‌های دیپلماتیک چندجانبه است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مارس سال جاری اعلام کرد که بازرسی‌ها و نظارت با دوربین در برخی از تأسیسات هسته‌ای ایران را پس از گزارشی مبنی بر کشف ذرات اورانیوم بسیار غنی شده در یک سایت هسته‌ای زیرزمینی جمهوری اسلامی از سر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG