لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

تحریف سخنان مرسی در نشست تهران


محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، در سخنرانی خود در نشست سران غیر متعهدها در تهران ، به شدت از رژیم سوریه انتقاد کرد و آن را رژیمی سرکوبگر خواند.

با این حال و به گزارش وبسایت بازتاب، مترجم ایرانی سخنان مرسی، اظهارات رییس جمهوری مصر را تحریف کرد و به جای سوریه، از واژه بحرین استفاده کرد .

رييس جمهوری مصر در سخنان خود خواستار توقف خشونت در سوريه با «دخالت فعال» شد. وی گفت : «ما نمی توانيم خونريزی در سوريه را متوقف کنيم جز اينکه همه ما دخالت فعالی در اين زمينه داشته باشيم.»

وی افزود: «باید حمایت کامل خود را از نبرد کسانی که به دنبال آزادی و عدالت در سوریه هستند اعلام کنیم.»

خبرگزاری های داخلی ایران نیز در گزارش های خود از سخنرانی محمد مرسی، انتقاد وی از حکومت سوریه را سانسور کردند و تنها خبرگزاری های خارجی به انتشار این بخش از سخنان رییس جمهوری مصر پرداختند.

مرسی همچنین گفت: برقراری نظامی دمکراتیک در سوریه «بیانگر خواست مردم این کشور برای آزادی، عدالت و برابری است و در عین حال، سوریه را از افتادن به دام یک جنگ داخلی یا چند پاره شدن این کشور به واسطه خشونت های فرقه ای باز می دارد.»

ایران قویا از دولت دمشق حمایت می کند حال آنکه مصر طرفدار شورشیان سنی سوری است که خواستار خلع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.

انتقادهای متقابل آیت الله خامنه ای و بان کی مون

رهبر ایران در نشست تهران گفت کشورش هیچگاه بمب اتمی نخواهد ساخت اما برنامه جنجالی و پرسش برانگیز اتمی اش را نیز رها نخواهد کرد.

آیت الله علی خامنه ای امروز، پنجشنبه، به رهبران کشورهای درحال رشد در کنفرانس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران گفت ایران از حق ملی خود در مورد انرژی صلح آمیز دست بر نمی دارد.

رهبر ایران در همین سخنرانی ضمن انتقاد شدید از شورای امنیت سازمان ملل متحد، آن را نهادی غیرمنطقی، ظالمانه ، ازکارافتاده و باقیمانده از گذشته ای دانست که آمریکا برای تحمیل قلدری بر جهان از آن استفاده می کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در کنفرانس سخنرانی کرد و خواستار عمل کردن ایران به قطعنامه های سازمان ملل متحد شد که از تهران می خواهد فعالیت های اتمی اش را محدود کند. آقای بان هشدار داد که تشدید لفاظی های بین المللی بر سر این مسئله خطر وقوع جنگ را به همراه دارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از ایران برای اظهارنظرهای خشم انگیز در مورد هولوکاست و حق موجودیت اسرائیل انتقاد کرد و از این دو دشمن خواست از تهدید کردن یکدیگر دست بردارند.
XS
SM
MD
LG