لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

رهاورد غیرمتعهدها: آزادی هنری در تهران


نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران رونق بازار هنر را به همراه داشته است. بدعت اجراهای موسیقی در آیین گشایش و پایانی اجلاس، رونمایی از تندیس زن چوپان نماد صلح، اکران فیلمهای پرفروش غیر ارزشی در سینماهای حوزه و صدور مجوز اجرای برنامه های موسیقی پاپ بویژه بخش ممنوعه ها از جمله این برنامه هاست.
نادر مرتضی پور رهبر ارکستر سمفونیک تهران می گوید همراه با هشتاد نوازنده سرگرم تمرین در تالار رودکی ست تا در آیین گشایش و پایانی سران غیرمتعهدها به اجرای برنامه بپردازند.
وزارت ارشاداسلامی بامداد دوشنبه ششم شهریور اعلام کرد: مجوز اجرای چهارده برنامه موسیقی در تهران و شهرستانها را برای روزهای اجلاس صادر کرده است. این مجوز گروه های موسیقی ای را نیز شامل شده که تاکنون گروه های زیرزمینی موسیقی پاپ بشمار می آمده اند.
برج میلاد تهران نیز با نمایش فیلم های پرفروش، اجرای موسیقی و تئاتر طی این روزها پرکارترین دوران خود را می گذارند. افزون برآن شهرداری تهران به مناسبت نشست تهران تندیس صلح از ساخته های محمد بیگ زاده را در برج میلاد نصب و رونمایی کرده است.
این تندیس سنگی به بلندای سه متر نماد یک زن ایرانی ست که پوشش ایران باستان بر تن دارد با برگ زیتونی در دست چپ که نماد صلح جهانی بشمار می آید.
تالارهای های نمایشی تهران از جمله مجموعه تئاتر شهر نیز در این ۵ روزه با همه امکانات محل اجرای نمایش های گوناگون اند. اجرای نمایش هایی که بیشتر آنان پیش از این اجازه نمایش عمومی نداشته اند.
مدیران میراث فرهنگی می گویند موزه های هنری و فرهنگی تهران بیست و چهار ساعته و رایگان آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان اند.
اجرای کنسرت در فضای باز در کاخ گلستان از جمله بدعت های تهران این روزهابود. کنسرتی که برای مردم به صورت رایگان اجرا شد.تقدیر از استادان موسیقی ایران از جمله برنامه های این کاخ بود.
شهرداری تهران نیز می گوید همزمان با روزهای اجلاس فرهنگسراهای بیست و دوگانه تهران به اجرای برنامه های گوناگون هنری می پردازد. کنسرتهای موسیقی پاپ، شب شعر و تورهای گردشگری از جمله برنامه هاست. یکی از نوازندگان موسیقی پاپ در این باره گفته است گروه های موسیقی پاپ که در فرهنگسراها به اجرای برنامه می پردازند، تاکنون حتا اجازه تمرین موسیقی در خانه هایشان را نداشته اند و بیشتر آنان سابقه دستگیری و تشکیل پرونده قضایی در دادسراها را دارند.
سینماها هم از این موج برکنار نبوده اند. جلسه شبانه وزیرارشاد اسلامی با دست اندرکاران سینما برای حل مشکل اکران فیلمها صلح موقتی برای اجرای فیلمهای غیرارزشی در سینماهای حوزه هنری را در پی داشته است. از پی اکران کلاه قرمزی و بچه ننه در گروه های سینمایی حوزه فروش آن از مرز یک میلیارد تومان گذشت.
در چنین چشم اندازی منتقدان می گویند این آزادی هنری که تزیین بیرونی اجلاس غیرمتعهدهاست، با پایان نشست به پایان می رسد.
XS
SM
MD
LG