لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

شرکت‌های هواپیمایی داخلی:  بلیط برای مسافران غیرایرانی «دلاری» می‌شود


بلیت مسافرتی پرواز - آرشیو
بلیت مسافرتی پرواز - آرشیو

تعدادی از «شرکت‌های هواپیمایی» فعال در ایران، اعلام کرده‌اند که نرخ بلیت پرواز در «مسیرهای داخلی» برای «اتباع غیرایرانی»، از این پس «ارزی» و بر مبنای جدولی که براساس سقف قیمت‌های دلاری است، محاسبه خواهد شد.

این اقدام ایرلاین‌های داخلی، در حالی صورت می‌گیرد که امروز شنبه چهارم تیرماه «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی به نقل از معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری نوشته است که این سازمان دولتی، «بخشنامه افزایش نرخ بلیت» به اتباع خارجی را «نه رد و نه تکذیب» می‌کند.

حسن خوشخو با بیان اینکه برخی از شرکت‌های هواپیمایی تصمیم گرفته‌اند تا برای مسافرانی که «از کشورهای خارجی وارد ایران شده و قصد سفر به شهرهای داخلی را دارند»، براساس نرخ‌های ارزی و «بالاتر از نرخ‌های مصوب» بلیت صادر کنند، مدعی شده است: این اقدام در ایران «همانند سایر کشورهای خارجی» انجام خواهد شد.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری که زیر نظر وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی اداره می‌شود، افزوده است: نرخ خدماتی که به «شهروندان خارجی» ارائه می شود، با شهروندان داخلی «متفاوت» است و «سازمان هواپیمایی کشوری به صورت مستقیم در این موضوع دخالتی نمی‌کند.»

«انجمن شرکت‌های هواپیمایی» آذرماه ۱۴۰۰ در بحبوحه «گرانی بلیت پروازها» در مسیرهای داخلی، در دستورالعملی به ایرلاین‌ها، «نرخ بلیت» در مسیرهای داخلی را برای مسافر غیرایرانی را «متفاوت» اعلام کرد.

حال پس از گذشت حدود هفت‌ماه از «ابلاغ» آن دستورالعمل، تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی به «دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز فروش بلیت» اطلاع داده‌اند از «ابتدای تیرماه ۱۴۰۱»، نرخ بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی برای اتباع غیرایرانی «ارزی» محاسبه می‌شود.

بر اساس «بخشنامه افزایش نرخ بلیت» شرکت‌های هواپیمایی داخلی، سقف نرخ پروازهای داخلی «زیر یک ساعت ۱۰۰ دلار» و از «یک ساعت بیشتر ۱۵۰ دلار» تعیین شده است.

خبرگزاری «ایسنا» گزارش داده که مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی نیز در این ارتباط گفته است «محاسبه قیمت فروش» بلیت به این مسافران، معادل قیمت «بیزینس‌کلاس» خواهد بود.

براساس اعلام انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی ایران، این مصوبه به شرکت‌های هواپیمایی داخلی ابلاغ شده و مسافرانی که بخواهند با «گذرنامه» بلیت خریداری کنند، «اتباع خارجی» محسوب می‌شوند.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری درباره علت عدم ورود این نهاد دولتی به نرخ‌گذاری جدید توسط شرکت‌های هواپیمایی داخلی، اعلام کرده است: این سازمان «محل قانونی» برای اینکه در این زمینه «تصمیمی» بگیرد، ندارد و این بخشنامه «تنها شامل اتباعی است که در داخل ایران نیستند.»

در هفته گذشته نیز برخی از هتل‌داران ایران در نشستی با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت جمهوری اسلامی، خواستار «عرضه خدمات» به مسافران غیر ایرانی به «نرخ ارزی» شده بودند.

خبرگزاری «ایسنا» با انتشار گزارشی، ضمن اعلام اینکه در حال حاضر برخی هتل‌ها «بدون مجوز» خدمات خود را به «مسافر غیرایرانی» با نرخ متفاوت و «معادل ارزی» عرضه می‌کنند، نوشته است: تعدادی از تورگردان‌ها و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی، نسبت به اقدام بخش‌های خدماتی سفر برای «دو نرخی کردن» و عرضه محصول به نرخ ارزی و دلاری، معترض شده‌اند.

این تورگردان‌ها و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی، فروش خدمات با «نرخی متفاوت و ارزی» به مسافران غیر ایرانی را نه تنها «رفتاری تبعیض‌آمیز و تایید نشده» به لحاظ اقتصادی و اجتماعی می‌دانند، بلکه در عین حال این احتمال را جدی دانسته‌اند که امکان دارد با چنین افداماتی، «سفر ایران» برای اتباع خارجی «گران» و یا از «فهرست مقاصد سفر» بسیاری از متقاضیان، خارج شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG