لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

دستور رئیسی برای ساخت هشت هواپیما به نیت امام هشتم شیعیان


رویای مرگبار ساخت هواپیمای ملی
رویای مرگبار ساخت هواپیمای ملی

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در سفر به شاهین‌شهر اصفهان و بازدید از مجموعه صنایع هواپیماسازی ایران متعلق به وزارت دفاع از مدیران این مجموعه خواسته تا بازگشت دوباره او به این کارخانه و به نیت امام هشتم شیعیان، هشت هواپیمای مسافربری را تولید و عرضه کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس هم در نشست شورای اداری مشترکِ شاهین شهر و میمه با شهرستان برخوار گفته: «رئیسی در بازدید از صنایع هواپیماسازی دستور داده تا سفر بعدی دولت به اصفهان، ۸ هواپیمای مسافربری در این سازمان تولید شود که «به برکت نام امام رضا»، این تصمیم در دولت هم تصویب می‌شود.»

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هِسا) سال ۱۳۵۵ در شاهین‌شهر استان اصفهان تاسیس شد. تولید هواپیما، بالگرد و پهپاد از جمله ماموریت‌های این شرکت بوده‌ است، ماموریتی که در سال‌های گذشته تنها به تولید پهپادهای کوچک ختم شده و تولید هواپیمای مسافربری در آن به علت تلاش‌های ناموفق و تجربه‌های مرگبار چندسالی متوقف شد.

نخستین تلاش جمهوری اسلامی برای تولید هواپیمای مسافربری به سالهای ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بازمی‌گردد. در آن سالها نام هواپیمایی موسوم به «ایران ۱۴۰» بر سر زبان‌ها افتاد هواپیمایی ۵۲ نفره که در «هسا» مونتاژ می‌شد و در واقع «آنتونوف ۱۴۰» اوکراینی با تکنولوژي منسوخ روسی بود.

پایگاه خبری عصر‌ایران در این باره می‌نویسد: «ساخت ایران ۱۴۰ یا بهتر بگوییم مونتاژ آنتونف ۱۴۰ ، اما در نهایت به یک تراژی و شکست تمام عیار منتهی شد، چرا هیچ کدام از معدود هواپیماهای مونتاژ شده در ایران، عاقبت به خیر نشدند و بنا به اعلام برخی مسوولان، از ۵ فروند تولید شده، ۴ فروندش سقوط کرد.حتی در روز افتتاحیه کارخانه نیز که یک هواپیمای آنتونف ۱۴۰ از اوکراین به ایران آمده بود، در مسیرش به کوه برخورد کرد و ۴۴ مهمان افتتاحیه کشته شدند»

سال ۱۳۹۳ حسن روحانی دستور توقف پرواز هواپیماهای باقی‌مانده ایران ۱۴۰ را داد اما در همان زمان رئیس سازمان هواپیمایی نیروهای مسلح ایران گفت که «لشگری از دانشمندان، کیفیت موتور این هواپیما را تایید کرده‌اند.»

بدین ترتیب، هواپیمایی که با عنوان "ملی" قرار بود ناجی صنعت هوایی ایران از تحریم ها باشد، با بلعیدن میلیون ها دلار و به کام مرگ فرستادن چندین نفر به تاریخ پیوست.

حالا اما به نظر می‌رسد، ابراهیم رئیسی تلاش دارد یکبار دیگر برای تحقق رویای پرواز با هواپیمای تولید جمهوری اسلامی خطر کند، خطری که همچون گذشته، میلیون‌ها دلار برای مردم هزینه خواهد تراشید.

XS
SM
MD
LG