لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

دیدگاه | کارآمدی سیاست‌های رئیس بانک مرکزی آمریکا در بوته آزمایش


جروم پاول، رئیس هیات مدیره بانک مرکزی آمریک
جروم پاول، رئیس هیات مدیره بانک مرکزی آمریک

شورای سردبیری وال استریت ژورنال در سرمقاله‌ای که بعد از ادای شهادت جروم پاول، رئیس بانک مرکزی در کمیته بانکی سنای آمریکا منتشر کرد، می‌نویسد: در سنای آمریکا، آقای جروم پاول متوجه شد که در واشنگتن وقتی نرخ بهره صفر باشد، همه بانک مرکزی را دوست دارند اما محبت نسبت به بانک مرکزی در این شهر نایاب می‌شود وقتی در میانه رشد فزاینده نرخ بالای تورم، نرخ بهره بانکی نیز بالا می‌رود.

در این جلسه، سناتورهای جمهوریخواه، از آقای پاول انتقاد کردند چون موجب شده نرخ تورم از کنترل خارج شود. مایک راوندز، سناتور جمهوریخواه از ایالت داکوتای جنوبی، به پاول که قول داد سیاست جدید ضد تورمی بانک مرکزی را ادامه دهد، گفت: «آشکارا شما متوجه هستید که اگر تورم تحت کنترل در نیاید شما مسئول شناخته خواهید شد.»

اما الیزابت وارن، سناتور دمکرات از ایالت مساچوستز از پاول پرسید: آیا در اثر افزایش نرخ بهره بانکی توسط شما، قیمت بنزین پائین می‌رود؟ آیا افزایش نرخ تورم توسط بانک مرکزی، بهای غذا برای خانواده‌ها را پائین خواهد آورد؟»

سناتور وارن گفت امیدوار است آقای پاول، پیش از آنکه اقتصاد کشور را از دره به پائین پرتاب کند، در نظر داشته باشد که بدتر از نرخ بالای تورم و نرخ پائین بیکاری، تورم بالا، همراه با رکود اقتصادی است، که میلیون‌ها نفر را بیکار خواهد کرد.

معنی این حرف این است که دمکرات‌ها حاضر نیستند مسئولیت رکود ناشی از افزایش نرخ بهره بانکی را گردن بگیرند.

سناتور وارن با تمدید ریاست جروم پاول بر بانک مرکزی مخالف بود و بنابراین، به عقیده نویسنده وال استریت ژورنال، دشمنی سناتور وارن با آقای پاول، تعجب برانگیز نیست. اما اگر بانک مرکزی به سیاست بالا بردن نرخ بهره بانکی ادامه دهد، و برای شکستن نرخ تورم که طی ۱۲ ماه گذشته به ۸.۶ درصد رسیده، می‌خواهد به آن ادامه دهد، دمکرات‌های دیگر هم در دشمنی با بانک مرکزی با سناتور وارن همراه خواهند شد. برخی ناظران ممکن است بگویند رئیس جمهوری بایدن، ماموریت آقای پاول را به این دلیل تمدید کرد که بتواند تقصیرها را گردن او بیاندازد.

شورای سردبیری وال استریت می‌نویسد وقتی بانک مرکزی مرتکب اشتباه تاریخی شود و بگذارد تورم به بالاترین نرخ خود در ۴۰ سال اخیر صعود کند، چنین می‌شود.

آزمون قابلیت‌های رئیس بانک مرکزی موقعی نیست که نرخ‌های بهره بانکی رو به افول قرار دارند، بلکه وقتی است که نرخ بهره بانکی بالا می‌رود و نرخ بیکاری هم همراه با آن، صعود می‌کند. آن وقت است که مردم آمریکا خواهند دید آیا آقای پاول استعداد این کار را دارد یا نه.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست

XS
SM
MD
LG