لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

داود منظور رئيس سازمان برنامه و بودجه شد؛ مدیری که به خاطر سپاه، یک خبرنگار را تهدید کرد


داود منظور، ۵۹ ساله به عنوان رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه معرفی شد.
داود منظور، ۵۹ ساله به عنوان رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه معرفی شد.

در ادامه تغییرات اعضای کابینه دولت ابراهیم رئیسی به خاطر افزایش انتقادات، او در حکمی «داود منظور» را به عنوان ریاست سازمان برنامه و بودجه معرفی کرد.

داود منظور جانشین مسعود میرکاظمی شد. این سمت نیاز به رای مجلس ندارد.

نکته قابل توجه درباره انتساب او، دو شغله بودن وی است. داود منظور پیش از انتساب به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بود. در حکمی که خبرگزاری ایرنا از ابراهیم رئیسی نقل کرده، او با حفظ سمت، رئیس سازمان برنامه و بودجه شده است.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، هر مقام بیش از یک شغل نمی‌تواند داشته باشد. البته در این قانون تبصره‌ای است که «افرادی که مستقیما از سوی مقام معظم رهبری به سمت هائی در دستگاه های مختلف منصوب می گردند از شمول مفاد این قانون مستثنی خواهند بود.»

تهدید خبرنگار به خاطر قرارگاه سپاه

داود منظور مثل خیلی دیگر از اعضای دولت رئیسی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق است که مشهور به پرورش کادرهای جدید برای جمهوری اسلامی است. در سوابق او معاونت مالی توانیر، معاون وزیر نیرو، معاون وزیر اقتصاد در یک دهه اخیر دیده می‌شود.

به تازگی ویدئویی از او بازتاب زیادی داشت که یک خبرنگار را تهدید کرده است.

چندی پیش خبرنگاری از او به عنوان مقام عالی مالیاتی، درباره فرار مالیاتی قرارگاه خاتم الانبیا وابسته به سپاه در پنج سال گذشته پرسیده بود که در پاسخ داود منظور، خبرنگار را به اعلام جرم تهدید کرد و گفت: «اسناد خود در این باره را ارائه کنید، اگرنه دادستان ما از شما شکایت خواهد کرد.»

از مدتی پیش سخنگوی دولت رئیسی از «جابه‌جایی در مدیریت اقتصادی دولت با تصمیم رئیس‌جمهور» خبر داده بود. در هفت ماه گذشته گرانی ها در ایران افزایش چشمگیری داشته است. همزمان پول ملی ایران نزول کم سابقه‌ای داشته و ارزش هر دلار آمریکا از حدود سی هزارتومان، در حال حاضر به نزدیک شصت هزار تومان رسیده است.

منابع منتقد دولت رئیسی از جمله روزنامه دنیای اقتصاد می‌گویند ساداتی‌نژاد از وزارت جهاد کشاورزی و میرکاظمی از سازمان برنامه و بودجه به خاطر عملکردشان عزل شدند. ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حکمی محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور را به عنوان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی منصوب کرد.

پیش از این هم یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش بعد از رسوایی به خاطر تعویق حقوق کارمندان و ماجرای مسمومیت دانش آموزان دختر برکنار شده بود.

تاکنون علاوه بر یوسف نوری، جواد ساداتی نژاد و مسعود میرکاظمی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی نیز از دولت رئیسی برکنار شده بودند. برخی حامیان دولت رئیسی هم در ماه‌های اخیر از ناکارآمدی دولت او انتقاد دارند.

XS
SM
MD
LG