لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

گزارش تحقیقی: دریافتی هزاران میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان از مزایده املاک


آرم بنیاد مستضعفان
آرم بنیاد مستضعفان

پژوهش‌های انجام شده توسط موسسه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که در شش ماه پایانی سال ۱۴۰۱، حدود ۳۴۰ واحد ملکی، به ارزش پایه ۱۴ هزار میلیارد تومان، طی پنج مزایده توسط اداره اموال بنیاد مستضعفان به حراج گذاشته شد.

این رقم معادل کل بودجه وزارت ارتباطات و سازمان‌های مربوطه، ۷ برابر بودجه محیط زیست، ۸۰ درصد بودجه سازمان بهزیستی، و ۱۰ برابر کل مالیات پیش‌بینی شده برای نهادها و بنیادهای اسلامی در سال ۱۴۰۱ است.

این مزایده‌ها در ۱۷ استان - درون یا بیرون حریم مناطق شهری و روستایی - انجام شده است، ولی قیمت نهایی فروش املاک مشخص نیست.

از مجموع این ۳۴۰ واحد ملکی، قیمت پایه ۴۱ مورد کمتر از یک میلیارد تومان، ۱۳۹ مورد بیش از ده میلیارد تومان و ۳۰ مورد بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

از مجموع املاک مورد مزایده، ۱۰۷ ملک در استان تهران، ۴۸ ملک در استان البرز، ۲۱ ملک در استان مازندران و ۱۶۴ ملک دیگر در استان‌های کرمان، زنجان، خوزستان، همدان، کرمانشاه، گیلان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قزوین، سمنان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام قرار دارند.

بنیاد مستضعفان در روزهای نخست پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ با حکم روح‌الله خمینی و با هدف مصادره اموال و املاک کارگزاران حکومت پهلوی تاسیس شد. این حکم زمینه‌ساز شکل‌گیری یکی از بزرگترین تشکیلات اقتصادی تاریخ ایران شد.

این تشکیلات اکنون حضوری پررنگ در عرصه‌های مختلف اقتصادی – املاک و مستغلات، نفت و گاز، کشاورزی، صنایع غذایی، گردشگری، راه‌سازی و ساختمان، معدن، بانک‌داری و تکنولوژی ارتباطات - دارد. در سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۹۰ شرکت و بنگاه اقتصادی زیر مجموعه بنیاد مستضعفان بوده‌اند.

این سازمان، مانند اکثر نهادهای زیر نظر رهبری، در شرایطی غیرشفاف و مبهم اداره می‌شود و اطلاعات روشن و دقیقی از ارزش دارایی‌ها، اموال و املاک، درآمدها، و گردش مالی آن در دسترس نیست.

XS
SM
MD
LG