لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

عزل و نصب سه مقام ارشد دولتی؛ رئیسی: مدیران چک سفید امضا برای ماندن ندارند


جلسه هیئت دولت جمهوری اسلامی
جلسه هیئت دولت جمهوری اسلامی

پس از پذیرش استعفای وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی و در پی تورم و گرانی فزاینده و اعتراضات معیشتی پیاپی، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک دولت سیزدهم جمهوری اسلامی برکنار شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین، با این نقل قول از ابراهیم رئیسی که «هیچ کدام از مدیران چک سفید امضا برای حضور مستمر در دولت دریافت نکرده‌اند»، سه عزل و نصب در کابینه را اعلام کرد.

بدین ترتیب، داود منظور به جای مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه شد و محمد آقامیری به جای جواد ساداتی‌نژاد بر صندلی وزارت جهاد کشاورزی نشست. همچنین با عزل علی حکمت، محمدصادق خیاطیان ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری را به عهده گرفت.

عزل و نصب این مقامات دولتی پس از پذیرش استعفای یوسف نوری، وزیر پیشین آموزش و پرورش، در هفته گذشته صورت می‌گیرد.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش به عنوان مقصران تأخیر در پرداخت حقوق فرهنگیان نام برده است.

در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۱ بهای هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران به رکورد تاریخی «۶۰ هزار تومان» رسید. در هفته‌های آغازین سال نو نیز قیمت دلار در محدوده ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان قرار داشته است.

بنا بر آخرین گزارش بانک جهانی از «چشم‌انداز اقتصادی جهان»، رشد اقتصادی واقعی ایران در سال ۲۰۲۲ معادل ۲.۹ درصد تخمین زده شده و پیش‌بینی شده است که این رقم برای سال ۲۰۲۳ به ۲.۲ درصد کاهش یابد.

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است که علاوه بر تورم ۴۴ درصدی در سال ۲۰۲۳ - ۲۰۲۴، «افت رشد اقتصادی ایران» در سال مالی ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ نیز ادامه پیدا کند و به ۱.۹ درصد برسد.

بنا بر گزارش رصدخانه مهاجرت ایران که زیر مجموعه دانشگاه شریف تهران است و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند، «ایران در رتبه هشتم بدترین کشورهای جهان برای زندگی قرار دارد.»

XS
SM
MD
LG