لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

شورای ملی مقاومت: تلاش های ایران برای تولید بمب هسته‌ای بعد از برجام ادامه دارد


علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا عکس هایی را به حضار و رسانه ها نشان می دهد
علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا عکس هایی را به حضار و رسانه ها نشان می دهد

دفتر شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در نشستی که روز جمعه در شهر واشنگتن برگزار کرد، مدعی شد ایران به رغم توافق هسته ای، فعالیت های خود برای تولید سلاح هسته ای را ادامه می دهد.

شورای ملی مقاومت -شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق- در نشست روز جمعه اول اردیبهشت، اعلام کرد «سازمان پژوهش های نوین دفاعی» در ایران، پس از برجام به پژوهش های خود برای ساخت سلاح اتمی ادامه داده است.

شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای که نسخه ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، اعلام کرد از طریق شبکه سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل کشور به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد که «مرکز عصبی» پروژه تسحلیات اتمی حاکمیت ایران موسوم به «سازمان پژوهشت های نوین دفاعی» که مسئول طراحی بمب است، همچنان به کار خود ادامه می دهد.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

این گروه ادعا کرد پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک – برجام- در سال ۲۰۱۵، این نهاد نه تنها در جای خود باقی ماند و به کار خود ادامه داد، بلکه اکنون محرز شده که در برخی زمینه ها فعالیتهایش گسترش نیز یافته است.

نشست روز جمعه شورای ملی مقاومت با موضع گیری مقام های دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران همزمان شده است.

روز پنجشنبه پرزیدنت دونالد ترامپ در حاشیه کنفرانس خبری با نخست وزیر ایتالیا در پاسخ به خبرنگاران، درباره توافق ایران گفت، ایران در حال اقدامات نامناسبی است. من از قبل گفته ام، این توافق خوب نبود. ما توافق ایران را در حال بررسی داریم تا ببینیم ایران چه تخلفاتی داشته است. در آینده درباره اش صحبت می کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته ای ایران همچنین گفت ایران به روح برجام وفادار نبود و تخلفاتی داشته است.

روز چهارشنبه، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در اظهاراتی به جمهوری اسلامی ایران هشداری شدید اللحن داد. آقای تیلرسون گفت ایالات متحده مشغول بازنگری جامع سیاست های آمریکا در مقابل ایران است. او در این سخنرانی گفت اگر ایران مهار نشود، مسیر کره شمالی را خواهد رفت و تهدیدی علیه صلح و ثبات جهان خواهد شد.

روز پنجشنبه نیز وزیر دفاع ایالات متحده که در خاورمیانه به سر می برد، علیه فعالیت های ایران موضع گیری کرد. جیم متیس که در سفر خاورمیانه به عربستان سعودی رفته بود، روز چهارشنبه گفت در خاورمیانه هر جا که مشکلی وجود دارد، رد پای ایران دیده می شود.

دور از چشم آژانس

شورای ملی مقاومت همچنین می گوید بنا به اطلاعات اخیر، یک مکان جدید مرتبط با پروژه تسلیحات اتمی ایران، که تاکنون از چشم آژانس بین المللی انرژی اتمی دور نگاه داشته شده، برملا شده است. این اطلاعیه می گوید: «واحد مهندسی برنامه تسلیحات اتمی در ایران به نام «سازمان پژوهش های نوین دفاعی» شناخته می شود. این سازمان متشکل از هفت بخش است که هر یک مسئول تحقیق درباره بخشی خاص از تحقیقات تسلیحات اتمی است.»

به گفته این بیانیه بررسی اطلاعات جمع آوری شده از داخل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع و سازمان پژوهش های نوین دفاعی تصریح می کند که تمامی بخش های این سازمان به کار خود در سطح قبل از امضای برجام ادامه می دهند و حتی تمهیداتی برای مخفی نگاه داشتن اهداف اصلی تحقیقات اندیشیده شده است.

این اطلاعیه محسن فخریزاده مهابادی که به نام دکتر محسنی شناخته می شود را یکی از چهره های کلیدی در برنامه تسلیحات اتمی ایران معرفی می کند و می گوید که او از ژنرال های سپاه پاسداران و مدیر سازمان پژوهش های نوین دفاعی است. به گفته این اطلاعیه از زمان آخرین تغییرات در سازمان فوق در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، این سازمان تحت نظارت حسین دهقان وزیر دفاع قرار گرفته و تمامی پرسنل و کارشناسان آن بدون هیچ تغییر ساختاری به کار خود ادامه می دهند.

بیانیه شورای ملی مقاومت می گوید که دفتر این سازمان در ساختمان نور در نزدیکی وزارت دفاع و در خیابان لنگری تهران واقع شده است. «مرکز تحقیقات و توسعه فناوری انفجار و ضربه» و گروه فخار مقدم دو تا از هفت بخش این سازمان هستند که مهمترین نقش را دارند.

بیاینه اخیر می گوید اطلاعات جدید وجود مکانی جدید به نام «پژوهشکده» که اسم کد مرکز تحقیقات و توسعه فناوری انفجار و ضربه است را فاش می سازد.پس از برجام برای پرهیز از برچیدن فعالیت های این نهاد، بخش بزرگی از فعالیت ها که در سایت سنجریان انجام می شد به صنایع زین الدین در پارچین انتقال یافت چرا که مقامات ایران معتقد بودند احتمال دسترسی آژانس به پارچین بسیار پایین است.

شورای ملی مقاومت در این اطلاعیه نقشه های هوایی از سایت پارچین را نیز ضمیمه کرده است.

این بیانیه می گوید پژوهشکده زین الدین به ریاست ژنرال سپاه مصطفی صیری اداره می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG