لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

دولت رئیسی به دنبال «جلوگیری از رشد بی‌رویه» نقدینگی در بودجه ۱۴۰۱؛ دلار آمریکا به ۳۰ هزار و ۷۵۰ تومان رسید


سازمان برنامه و بودجه
سازمان برنامه و بودجه

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، می‌گوید دولت ابراهیم رئیسی به دنبال آن است که برای کاهش «قابل توجه» تورم، از «رشد بی‌رویه نقدینگی و پایه پولی کشور» در بودجه سال ۱۴۰۱ جلوگیری کند.

به گزارش ایرنا، «از قرار معلوم» لایحه بودجه ۱۴۰۱ روز چهارشنبه ۱۷ آذر در دولت تصویب شده و قرار است هفته آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

پانزدهم آذر ماه، ساعاتی پس از آن که ابراهیم رئیسی قول داد با مشکلات اقتصادی ایران مقابله کند، بهای دلار آمریکا در بازار از مرز ۳۱ هزار تومان عبور کرد.

بنا بر آخرین گزارش‌های وبسایت بن‌بست که نرخ ارز در ایران را اعلام می‌کند، روز پنجشنبه نرخ خرید دلار آمریکا ۳۰ هزار و ۶۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۳۰ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام شد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه از واگذاری اعتبارات و اختیارات به استانداران در بودجه ۱۴۰۱ سخن گفت و افزود،درآمد حاصل از فروش اموال مازاد دولتی در هر استان برای همان استان هزینه خواهد شد.

مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، سه‌شنبه ۲ آذر اعلام کرد بودجه سال ۱۴۰۱ این کشور بدون کسری و بر اساس تمرکززدایی بسته شده است و به گفته او با این سیاست، اختیارات استانداران رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

خبرگزاری ایرنا روز پنجشنبه در یک گزارشی به اظهارات چند روز پیش احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی اشاره کرد که «کنترل رشد مخارج دولت در حد یک‌سوم تورم انتظاری، شناسایی هوشمند فرار مالیاتی، افزایش درآمد واگذاری اموال دولتی» را از مهمترین برنامه‌های دولت سیزدهم عنوان کرده است.

تجارت‌نیوز نیز شانزدهم آذر به نقل از مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با عنوان این که «افزایش حقوق به صورت پلکانی مد نظر دولت است»، نوشت: «در بودجه ۱۴۰۱ دولت به جای این که حقوق‌ها را افزایش دهد، قدرت خرید را افزایش خواهد داد.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ۲۷ مهر گفته بود اعضای این کمیسیون با معاون‌های سازمان برنامه و بودجه جلسه داشته‌اند و بودجه ۱۴۰۱ پس از اصلاح ساختار و محتوای بودجه‌ریزی و تغییر آن بر اساس نظر رهبر جمهوری اسلامی به مجلس تقدیم خواهد شد.

بر اساس گزارش خزانه‌داری کل ایران، دولت با کسری شدید بودجه و درآمد مواجه است.

با این حال، «پایگاه داده‌ باز ایران» در گزارشی تحقیقی اعلام کرده است که نهاد نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه‌ها حدود دو برابر ردیف بودجه پیش‌بینی‌شده در سال ۱۴۰۰ پول دریافت کرده است.

تخصیص بودجه دو برابری برای برخی نهادهای تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ۱۳ مهر اعلام کرد که منابع مصرفی بودجه ۱۴۰۰ پایان یافته است.

این در حالی است که با وجود نرخ بالای ۴۵ درصدی تورم، گزارش غیررسمی حاکی از این است که دولت رئیسی «بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را کمتر از بودجه سال‌جاری در نظر گرفته» و بودجه سازمان بهزیستی نیز تنها «۱۰ درصد افزایش» خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG