لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

اقتصاد ایران - سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه: منابع مصرفی بودجه ۱۴۰۰ تمام شده است


اسکناس های جمهوری اسلامی ایران، پول کاغذی
اسکناس های جمهوری اسلامی ایران، پول کاغذی

هم‌زمان با ادامه گرانی‌ها و کوچک‌تر شدن سفره مردم در ایران، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی می‌گوید منابع بودجه ۱۴۰۰ تمام شده، دولت رئیسی با مشکلات عدیده مواجه است، و برنامه ششم باید شش ماه دیگر تمدید شود. همزمان، ابراهیم رئیسی دستور داده است جهاد سازندگی دوباره بر پا شود.

  • رئیسی و احیای جهاد سازندگی در «گام دوم انقلاب»

ابراهیم رئیسی به معاون اول خود دستور داده است «سازوکار احیای جهاد سازندگی» را ۲۰ روزه تدوین کند.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه ۱۳ مهر گفت به عنوان «گام دوم انقلاب» باید «با استفاده از تجربیات گذشته» مشکلات محرومان و روستاییان به طور «ریشه‌ای» حل شود و «احیای مأموریت‌های جهاد سازندگی» را راه‌کار آن دانست.

جهاد سازندگی، در سال ۱۳۵۸ به فرمان آیت‌الله خمینی، به عنوان نهادی انقلابی و با شعار «رسیدگی به مناطق محروم» ایران تأسیس شد. این نهاد تازه تاسیس مدتی بعد تبدیل به وزارتخانه شد و در سال ۱۳۷۹به وزارت جهاد کشاورزی تغییر نام یافت.

  • سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: درآمد بودجه محقق نشده است

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که منابع مصرفی بودجه ۱۴۰۰ پایان یافته است و دولت باید لایحه متمم بودجه را به مجلس ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی مفتح، گفت «منابع و مصارف بودجه ۱۴۰۰ متوازن نیست» و توازن «روی کاغذ با یک سری مفروضات همراه بود»، اما اکنون که نیمی از سال گذشته مشخص شده است که «احتمالات» مدنظر برای تأمین درآمد «محقق نشده و دولت با مشکلات عدیده روبه‌رو است.»

به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، «از نظر زمان‌بندی حداقل شش ماه دیگر باید برنامه ششم تمدید شود.»

او تأکید کرد: «هنوز متممی از سوی دولت به مجلس نرسیده است و لایحه متمم بودجه ۱۴۰۰ باید از سوی دولت به مجلس» ارائه شود.

  • یک نماینده مجلس می‌گوید منع واردات کره‌ای مجازات آن کشور برای تحریم‌ها است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت اخراج ال‌جی و سامسونگ مجازات این شرکت‌های کره‌ای به خاطر ترک ایران در دوران تحریم‌هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اکبر کریمی، عضو مجلس شورای اسلامی با اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی به دستور آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: «شایسته نیست این شرکت‌ها بدون پرداخت جریمه به بازار ۸۰ میلیونی ایران بازگردند.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته از رئیس جمهوری خواست واردات لوازم خانگی از کره جنوبی ممنوع اعلام شود.

  • یارانه ماهیانه حتی کفاف خرید یک شانه تخم‌مرغ را نمی‌دهد

ایسنا در گزارشی با عنوان «یک املت چهارنفره چند؟» به جزئیات افزایش قیمت ضروریات حداقلی تأمین غذای خانوار پرداخت و نوشت پس از گوشت و مرغ، «این بار گرانی دامن تخم‌مرغ را هم گرفت.»

بر اساس این گزارش، بهای هر تخم‌مرغ به ۲ هزار تومان رسیده است و «یارانه ماهیانه یک نفر حتی کفاف خرید یک شانه تخم‌مرغ را نمی‌دهد.»

بر اساس این گزارش، تهیه غذای املت برای یک خانواده چهار نفره در ایران، «تقریبا ۴۰ هزار تومان» است و با افزودن «ماست، نوشابه و پیاز» تا حدود ۷۵ هزار تومان افزایش می‌یابد.

  • با وجود «تهدید قضایی» کسی نتوانست جلو گران‌فروشی ایرلاین‌ها را بگیرد

همزمان با افزایش هزینه‌های حمل نقل، قیمت بلیط در برخی مسیرها در روزهای گذشته «بیش از ۳۰ درصد» افزایش داشته است.

ایسنا با اشاره به وجود هرج و مرج در نرخ بلیت سفرهای هوایی در ایران و تذکر مقامات به شرکت‌های هواپیمایی بابت گران‌فروشی، نوشت، ایرلاین‌ها «به رویه خودشان ادامه دادند و با وجود این که حتی به برخورد قضایی تهدید شدند، کسی نتوانست جلو این تخلف محرز آنها را بگیرد.»

ماه گذشته نرخ تورم سالانه منتهی به شهریور ماه ۱۴۰۰ در کل ایران به ۴۵.۸ درصد رسید و رسانه‌های ایران نسبت به عواقب آن هشدار دادند. خبرگزاری فارس طی روزهای گذشته در گزارشی از «احتمال وخیم‌تر شدن شرایط تورمی» ابراز نگرانی کرد و از دولت رئیسی خواست «هر چه سریع‌تر راه‌کارهای مناسب برای کاهش تورم که فشار مضاعفی بر وضعیت معیشتی اقشار مختلف جامعه و به‌خصوص دهک‌های پایین درآمدی وارد کرده است، به کار گیرد.»

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر شدت گرانی و اثر آن بر معیشت شهروندان، هشدار داد «مردم برای اعتراض منتظر اجازه نمی‌مانند.

XS
SM
MD
LG