لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

تجمعات اعتراضی در چند شهر ایران در واکنش به کاهش بودجه «قانون معلولان»


اعتراض افراد دارای معلولیت به کاهش بودجه «قانون معلولان»
اعتراض افراد دارای معلولیت به کاهش بودجه «قانون معلولان»

گروهی از افراد دارای معلولیت برای اعتراض به کاهش «بودجه معلولان» در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ایران در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند. هم‌زمان، تجمع‌های اعتراضی دیگری نیز در سقز و مشهد برگزار شد.

معترضان می‌گویند این سازمان «بودجه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را کمتر از بودجه سال‌جاری در نظر گرفته است.»

بنا بر گزارش‌‌ها، بودجه قانون معلولان در سال جاری «۱۷۰۰ میلیارد تومان» در نظر گرفته شده بود و «در تیرماه به ۲۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.» اما بودجه اجرای قانون معلولان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ «حدودا ۱۸۷۰ میلیارد تومان» است که «۱۳۰ میلیارد تومان» از بودجه کنونی کمتر است. همچنین «بودجه سازمان بهزیستی نیز ۱۰ درصد افزایش» خواهد داشت.

حساب کاربری «کمپین معلولان» که در توییتر به اخبار و تحولات مربوط به افراد دارای معلولیت می‌پردازد، با انتشار تصویری از تجمع روز شنبه ۱۳ آذر در تهران آن را در اعتراض به «وضعیت معیشت» افراد دارای معلولیت و کاهش بودجه از سوی دولت در سال آینده اعلام کرد.

هم‌زمان گزارش‌هایی از برگزاری تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت در مشهد، مقابل استانداری استان خراسان رضوی به دلیل مشابه منتشر شد.

یک شهروند دارای معلولیت نیز با تحصن در مقابل فرمانداری سقز دست به اعتراض زده است.

تجمع‌های اعتراضی افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنها هفته گذشته نیز جریان داشت.

روز جمعه نیز هم‌زمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت، لغو بدون اطلاع قبلی یک مراسم که قرار بود با حضور ابراهیم رئیسی و ۱۰۰ تن از افراد دارای معلولیت از سراسر ایران در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شود، موجب سرگردانی مهمان‌ها شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه در پیامی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت، از کشورهای مختلف جهان خواست برای حفظ حقوق و حضور برابر این افراد در جوامع خود تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG