لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

ماشالله کرمی، پدر دادخواه، در دادگاه انقلاب اسلامی به ۶ سال زندان و ضبط اموال محکوم شد


علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل ماشالله کرمی، پدر دادخواه، روز شنبه پنجم خرداد اعلام کرد که موکلش از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به ۶ سال زندان محکوم شده است.

او در شبکه اجتماعی «ایکس»‌ نوشت: « ماشالله کرمی از بابت اجتماع و تباني و فعالیت تبلیغی به ۶ سال حبس و ضبط اموال که از کمک‌های مردمی تهیه شده است، محکوم شد.»

آقای شریف‌زاده اردکانی افزود: «دادگاه انقلاب با توجه به رسیدگی دو عنوان اتهامی دیگر در دادگاه کیفری۲، صلاحیت صدور حکم ضبط اموال را ندارد. حکم ايرادات حقوقی دارد و به آن اعتراض خواهیم کرد.» وی توضیح بیشتری نداد.

وکیل مدافع آقای کرمی پیشتر و در روز اول خرداد، در «ایکس» نوشته بود: «اتهام کلاهبرداری صحیح نمی‌باشد و دو اتهام پولشوئی و تحصیل مال از طریق نامشروع در دادگاه کیفری ۲ نظرآباد در حال رسیدگی میباشد و حکمی صادر نشده است.»

ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، معترض اعدام شده، روز ۳۱ مرداد سال گذشته بازداشت و ماموران حکومتی تمام لوازم الکترونیکی او را ضبط و کارت‌های بانکی خانواده‌اش را مسدود کردند.

محمدمهدی کرمی در جریان تظاهرات سراسری «زن، زندگی، آزادی» که شروع شددر اعتراض به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد شروع شد، در روز ۱۷ دی ۱۴۰۱ به اتهام قتل یک عضو بسیج به نام روح الله عجمیان اعدام شد.

علی شریف‌زاده اردکانی پیشتر جلسه دادگاه ماشالله کرمی در روز ۴ اردیبهشت را مثبت ارزیابی کرده و گفته بود پس از گذشت هشت ماه از بازداشت موکلش «فرصت مناسبی برای دفاع » از او پیدا کرده و «قاضی به حرف‌های‌مان گوش کرد».

این دادگاه برای رسیدگی به دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور» در پرونده ماشالله کرمی برگزار شده بود.

بر پایه گزارش‌ها، در طول بازداشت ماشالله کرمی، خانواده‌اش بارها مورد آزار و اذیت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

نهادهای حقوق بشری بارها اقدام مراجع اطلاعاتی و قضایی جمهوری اسلامی در اعمال فشار بر دادخواهان و خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG