لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

انتساب اتهام «بغی» به پنج زندانی سیاسی و انتقال آنها به قرنطینه زندان اوین


زندان ـ آرشیو
زندان ـ آرشیو

یک منبع حقوق بشری از انتساب اتهام «بغی» به پنج زندانی سیاسی خبر داد و نوشت چهار تن از آنها در شعبه پنجم بازپرسی و دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی تهران تفهیم اتهام شده و در ساعات گذشته از بند ۲۰۹ اوین که بازداشتگاه وزارت اطلاعات است، به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش هرانا، ارگان رسانه‌ای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، که روز سه‌شنبه اول خرداد منتشر شده، این زندانیان به نام‌های «پویا قبادی، بابک علیپور، ابوالحسن منتظر، و محمد تقوی» به همراه یک زندانی دیگر به نام «وحید بنی‌عامری» که او هم به «بغی» متهم شده به قرنطینه زندان اوین برده شده‌اند.

بر اساس قانون مجازات اسلامی، اتهام «بغی» در قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به مجازات‌هایی از جمله «اعدام، قطع دست راست و پای چپ، و نفی بلد» منجر شود.

بنا بر این گزارش، پویا قبادی، بابک علیپور، ابوالحسن منتظر، و محمد تقوی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت در «شعبه پنجم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به ریاست بازپرس علیزاده، به ظن عضویت و همکاری با یکی از گروه‌های مخالف» جمهوری اسلامی به «بغی» و «اجتماع و تبانی بر علیه امنیت کشور» متهم شدند.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از این متهمان سیاسی به هرانا گفته که احتمالا پرونده‌های این زندانیان با هم مرتبط است.

مطابق این گزارش، ابوالحسن منتظر و بابک علیپور در نخستین روز دی سال گذشته توسط نهادهای اطلاعاتی در تهران «به صورت جداگانه» بازداشت شده‌اند و پویا قبادی نیز چهارم اسفند ۱۴۰۲ در «شهرستان چالدران» بازداشت شده و به زندان ماکو انتقال یافته بود.

همچنین محمد تقوی نیز ۱۱ اسفند همان سال بازداشت شده است.

ابوالحسن منتظر در این گزارش ۶۵ ساله و زندانی سیاسی در دهه ۶۰ معرفی شده که پیش از این نیز در سال ۹۷ بازداشت شده بود و توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران به پنج سال حبس محکوم شده بود. او در سال ۹۹ برای اجرای حکم به زندان منتقل شد و فروردین ۱۴۰۳ با عنوان «عفو» از زندان رجایی‌شهر آزاد شد.

در تاریخ یکم دی ماه سال گذشته، به صورت جداگانه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند. در تاریخ چهارم اسفندماه ۱۴۰۲، نیز پویا قبادی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان چالدران بازداشت و به زندان ماکو منتقل شد. او سپس در تاریخ یازدهم اسفندماه همان سال، به زندان اوین انتقال یافت. سید محمد تقوی نیز اواخر سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در این گزارش همچنین عنوان شده که محمد تقوی ۵۷ ساله و از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ است و بابک علیپور نیز به همراه برادرش روزبه، ۱۳ آبان ۹۷ در رشت بازداشت شده بود و توسط شعبه یک دادگاه انقلاب مرکز استان گیلان با اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام و توهین به رهبری» به «هفت سال حبس تعزیری محکوم شد» و تیر ۹۸ به زندان لاکان رشت انتقال یافت و پس از به بند ۴ زندان اوین برده شد و بهار سال گذشته آزاد شد.

بنا بر این گزارش، پویا قبادی نیز اردیبهشت ۹۷ در تهران بازداشت شده بود و توسط دادگاه انقلاب در دو پرونده به ۱۸ سال زندان و تبعید به نیک‌شهر در استان سیستان و بلوچستان محکوم شد و بهار ۱۴۰۲ با «عفو» از زندان رجایی‌شهر آزاد شد.

توماج صالحی، خواننده معترض نیز یکی دیگر از زندانیان سیاسی است که توسط دادگاه انقلاب اسلامی به «معاونت در بغی» متهم شده و حکم اعدام او پنجم اردیبهشت به وکلایش ابلاغ شده است.

صدور حکم اعدام برای توماج صالحی موجی از اعتراضات داخلی و بین‌المللی را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG