لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

موساک فونسکا با شرکت تحریم شده ایرانی در ارتباط بود


کارگر ایرانی در تاسیسات منطقه گازی پارس جنوبی.
کارگر ایرانی در تاسیسات منطقه گازی پارس جنوبی.

روزنامه گاردین می گوید شرکت حقوقی "موساک فونسکا" در پاناما که انتشار اسناد درز کرده اش باعث رسوایی شماری از رهبران جهان شده، با یک شرکت نفتی تحریم شده ایرانی از سوی آمریکا، در ارتباط بود.

گاردین که به اسناد موساک فونسکا دسترسی پیدا کرده، می گوید این شرکت با شرکت نفتی پتروپارس در ارتباط بود. اما موساک فونسکا به طور اتفاقی در سال ۲۰۱۰ میلادی زمانی که یک مشتری دیگرش به خاطر تحریم های آمریکا با دردسر مواجه شد، متوجه این امر شد.

پتروپارس و یک مشتری دیگر دارای یک آدرس صندوق پستی مشترک در جزایر ویرجین بریتانیا بودند، و این آدرس را بانک ها به عنوان آدرس یک شرکت موجود در فهرست سیاه علامت زده بودند.

در اسناد موساک فونسکا، آدرس صندوق پستی ۳۱۳۶ در رود تاون، تورتولا، واقع در جزایر ویرجین بریتانیا، بین چندین شرکت پوششی مشترک بود، از جمله یک شرکت پوششی پتروپارس.

گاردین می نویسد این اتفاق و این که چندین شرکت پوششی آدرس مشابهی در اسناد شرکت حقوقی پانامایی دارند نشان می دهد که موساک فونسکا، چندان گام های محکمی برای اینکه اطمینان یابد اقداماتش با قانون سازگار است، بر نداشته است.

شرکت پتروپارس در زمینه جذب سرمایه در منطقه پارس چنوبی، عظیم ترین میدان گازی جهان که بین ایران و قطر مشترک است، نقشی مهم داشته است. آمریکا در راستای افزایش فشارها بر ایران به خاطر برنامه هسته ای این کشور، پتروپارس را به عنوان شرکتی دولتی شناسایی کرد و آن را در فهرست تحریم ها قرار داد.

XS
SM
MD
LG