لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

اولین قربانی "اسناد پاناما": نخست وزیر ایسلند استعفا کرد


نخست‌وزیر ایسلند به پنهان کردن میلیون‌ها دلار متهم شده است.
نخست‌وزیر ایسلند به پنهان کردن میلیون‌ها دلار متهم شده است.

با افشاگری پولشویی و مخفی کاری مالی موسوم به "اسناد پاناما"، سیگموندور گونلاگسون نخست وزیر ایسلند که در این اسناد به "فرار مالیاتی" متهم شده بود، روز سه شنبه از سمت خود استعفا کرد.

بعد از انتشار نام نخست وزیر ایسلند در این اسناد و ارتباط او با یک شرکت صوری برای فرار مالیاتی، مردم در پایتخت این کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار کناره گیری او شدند.

اسناد پاناما نشان می‌دهد که آقای گونلاگسون بانک‌های ورشکسته ایسلند را با وام دولتی خریداری و آنها را پشت یک شرکت خارجی مخفی کرده که بخشی از آن بعدا به قیمت یک دلار به همسر او فروخته شده است

وی که تحت فشار زیادی قرار گرفته بود و روز گذشته گفت خطایی نکرده، امروز اعلام کرد که در صورت عدم حمایت حزب متبوعش از دولت او، درخواست انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد کرد.

اولافور گریمسون رئیس جمهوری ایسلند پس از ملاقات با آقای گونلاگسون گفت، پیش از گفت ‌وگو با هر دو حزب اصلی ائتلاف، درخواست انحلال پارلمان را بررسی نخواهد کرد.

دولت ایسلند از ائتلاف دو حزب "استقلال" و "پیشرو" تشکیل شده و سیگموندور گونلاگسون از سال ۲۰۱۳ میلادی در مقام نخست وزیری مشغول خدمت بوده است.

برخی رسانه‌ها از احتمال معرفی وزیر کشاورزی ایسلند برای جانشینی او در پست نخست‌وزیری خبر داده‌اند.

اسناد پاناما شامل میلیون ها مدرک متعلق به شرکت حقوقی "موساک فونسکا" است که محل اختفای مالی ۱۴۰ تن از اشخاص شناخته شده و عالیرتبه جهانی است. افشاگری درباره این اسناد شامگاه یکشنبه انجام شد.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته بدون اشاره مستقیم به این اسناد، گفت این وزارتخانه "تمامی موارد فساد خارجی که احتمال دارد با آمریکا یا نظام مالی این کشور ارتباط داشته باشند را جدی می گیرد."

XS
SM
MD
LG